Sztuczna Rawa na katowickim Rynku przejdzie remont

Sztuczna Rawa na Rynku przejdzie remont fot 5

Redakcja

27 kwietnia, 2023

Fontanna na katowickim Rynku – tzw. sztuczna Rawa – przejdzie remont. Właśnie podpisana została umowa, aby w wakacje mieszkańcy mogli cieszyć się relaksem przy słynnej katowickiej Rawie.

Sztuczna Rawa na Rynku ma już 8 lat. Właśnie nadszedł czas na jej pierwszy poważny remont. Po prawie dekadzie funkcjonowania pojawiły się usterki, które należy naprawić. Dodatkowo fontanna znajduje się w bardzo uczęszczanym miejscu. W ramach remontu wymienionych ma być prawie 40 płyt granitowych.

- Sztuczna Rawa płynąca w samym centrum miasta jest jego niewątpliwą ozdobą. Wraz ze stojącymi nad nią palmami nadaje niesamowity klimat centrum Katowic w letnie miesiące. Co jakiś czas trzeba jednak przeprowadzić poważniejszy remont, ponieważ miejsce, w jakim ona się znajduje, jest bardzo eksploatowane. Po oględzinach i analizach zdecydowaliśmy wykonać go już teraz – tłumaczy Mieczysław Wołosz z Zakładu Zieleni Miejskiej.

Remont obejmie wymianę płyt, które zostały uszkodzone – zarówno w korycie, jak i wokół fontanny. Umowa na remont została podpisana 21.04. Wykonawca, czyli firma Silesia Invest, ma 5 tygodni na zakończenie prac. Koszt remontu to 75 tys. zł.

Sztuczna Rawa to fontanna, która biegnie w śladzie rzeki Rawy. Jej budowę ukończono w 2015 r. Fontanna ma długość 87 m i szerokość 5,5 m. Posiada 7 kaskad. Kaskadę tworzą stopnie o wysokości 10 cm. Poziom wody pod dnem koryta wynosi 12 cm, a różnica poziomu początkowego i końcowego to 70 cm. Fontanna wyłożona jest płytami granitowymi polerowanymi oraz płomieniowanymi. Do jej pracy wykorzystywanych jest ok. 100 m3 wody w obiegu zamkniętym.


powiązane artykuły:

Zazielenienie warszawskiej
Lokalne 26 kwietnia, 2023

Metamorfoza ul. Warszawskiej w Katowicach idzie pełną parą. Ostatnio pojawiły się już pie

Polski Ład inwestycja w rejonie ul Gospodarczej Fot KAW
Lokalne 25 kwietnia, 2023

24 kwietnia w Urzędzie Miasta Katowice podpisano umowę z wykonawcą - firmą Budimex S.A. -

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3