Bezpieczniej na gliwickich przejściach dla pieszych

IMG 1225 S

Redakcja

28 kwietnia, 2023

W tym roku w Gliwicach powstanie 10 kolejnych wyniesionych przejść przez jezdnię. Zostanie też przeprowadzony audyt 288 przejść dla pieszych na terenie miasta.

Gdzie powstaną w Gliwicach wyniesione przejścia dla pieszych?

Trzy zaplanowano na ul. Okrzei i po jednym na ul. Dubois, Elsnera, Orląt Śląskich, Sienkiewicza, Królowej Bony, Gierymskiego i Beskidzkiej. Lokalizacje zostały starannie dobrane – przejścia będą w miejscach, które wymagają szczególnego zabezpieczenia, m.in. w pobliżu kościoła, szkół i przedszkoli, parku, Palmiarni, punktów usługowych i handlowych, biur i urzędów oraz restauracji.

Wyniesione przejścia mają powstrzymywać kierowców przed wjeżdżaniem z impetem na pasy. Podobne rozwiązania zostały zastosowane np. w Sośnicy (u zbiegu ulic Pogodnej i Przyszłości), a także w Szobiszowicach (na skrzyżowaniu ulic Michałowskiego i Lublinieckiej). Okazały się skuteczne – kierujący zdecydowanie zwalniają przed wyniesieniem, nie chcąc uszkodzić podwozia samochodu.

Na realizację projektu „Bezpieczny pieszy w Gliwicach” miasto uzyskało dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020, w wysokości ponad 452 tys. zł (całkowita wartości inwestycji to ponad 532 tys. zł). Poza stworzeniem wyniesionych skrzyżowań, w ramach projektu zaplanowano też: zakup edukacyjnego sprzętu mobilnego dla uczniów gliwickich szkół. Uczniowie będą mieli do dyspozycji mobilne miasteczko drogowe, symulator zdarzeń i przejść dla pieszych oraz trenażer czasu reakcji, które straż miejska będzie wykorzystywać do działań edukacyjnych w szkołach oraz na imprezach kulturalno-rozrywkowych dla mieszkańców.

Więcej światła na pasy

Jak informuje Miasto, przeprowadzony zostanie także audyt oświetlenia na 288 przejściach dla pieszych zlokalizowanych na terenie Gliwic. Celem audytu jest ocena jego efektywności, dobór odpowiedniego oświetlenia oraz przedstawienie problemów i rekomendacji mających poprawić obecny stan. Wyniki audytu będą znane do końca października. Później określone zostaną działania, które należy podjąć, aby poprawić widoczność pieszych podczas zbliżania się do pasów i przechodzenia przez ulice. Audyt będzie kosztował niemal 144 tys. zł i zostanie sfinansowany z budżetu miasta.

powiązane artykuły:

Mieszkania komunalne gliwce
Lokalne 21 kwietnia, 2023

4 maja ruszy nowy nabór wniosków w ramach „Mieszkania+ po gliwicku”. Program daje możliwo

Google Street View
Lokalne 20 kwietnia, 2023

20 kwietnia rozpoczyna się budowa wyniesionego skrzyżowania ulic Udzieli i Kolberga w Gli

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3