Szpitale w Będzinie i Zawierciu leczą zaćmę przy użyciu nowoczesnych soczewek

IMG 1293 2

Redakcja

15 grudnia, 2023

Bezpłatnie, szybko i bez bólu. W szpitalach powiatowych w Będzinie i Zawierciu wykorzystuje się nowoczesne soczewki przy leczeniu zaćmy. 

Po raz pierwszy w Polsce soczeweczki o rozszerzonej głębi ostrości są dostępne na tak dużą skalę dla pacjentów leczonych w ramach NFZ bez żadnych dodatkowych opłat z ich strony. Zapewniają większy zakres widzenia w porównaniu ze standardowo wszczepianymi implantami wewnątrzgałkowymi. Podczas rutynowej operacji zaćmy do oka zostaje wszczepiona sztuczna soczewka pozwalająca na ostre widzenie do jednej odległości. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie okularów korekcyjnych, by widzieć z bliska lub z daleka. Soczewka o rozszerzonej głębi ostrości pozwala osiągnąć widzenie pośrednie np. podczas pracy przy komputerze, a także zachować ostrość widzenia w warunkach słabego oświetlenia. Jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla kierowców i żyjących aktywnie.

- Jesteśmy po pierwszych przeprowadzonych zabiegach. Pacjenci wracający do nas na kontrolę są zachwyceni efektami zabiegu i tym, że faktycznie można w ramach Narodowego Fundusz Zdrowia uzyskać taki komfort widzenia. Używana przez nas soczewka jest także w stu procentach wolna od niepożądanych efektów, które często towarzyszyły zwykłej soczewce jednoogniskowej, takich jak rozmazywanie się obrazu czy olśnienia, które sprawiają problem szczególnie podczas jazdy samochodem po zmrokumówi dr n. med. Adam Kabiesz, kierownik oddziału okulistyki Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie.

Zabieg usunięcia zaćmy trwa kilkanaście minut i jest całkowicie bezbolesny. Usuwana jest naturalna, zmętniała soczewka, a w jej miejsce wprowadza się sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową.

- Mogę powiedzieć, że wróciłem do czasów przed 15 lat, kiedy nie miałem jeszcze problemów z oczami. Teraz mogę kierować autem bez okularów, w takim codziennym życiu tez ich nie potrzebuję, zaczynam już czytać z bliskiej odległościcieszy się Pan Krzysztof, jeden z pacjentów.

- Sami jesteśmy zaskoczeni spektakularnymi efektami, jakie udało nam się uzyskać dzięki zmianie rodzaju wszczepianej soczewki. Jeden z pacjentów powiedział mi, że pierwszy raz w życiu ogolił się bez okularów. Takie codzienne czynności, jak płacenie w sklepie, użycie terminala w bankomacie czy czytanie SMS-ów, osobom, które nie mają problemów z widzeniem, wydają się oczywiste, ale jeśli ma się zaćmę i wadę wzroku, to wcale takie proste nie jestmówi dr n. med. Artur Pasternak, kierownik oddziału okulistycznego Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Za darmo i szybko

W szpitalach w Zawierciu i Będzinie  ten rodzaj soczewek jest dostępny jako soczewka pierwszego wyboru – oznacza to, że może ją otrzymać każdy pacjent zakwalifikowany do zabiegu zaćmy, który nie ma przeciwwskazań medycznych. Dostępna jest też w wersji torycznej, dla osób z astygmatyzmem.

- Do tej pory, jeśli pacjent chciał dostać lepszą soczewkę, musiał zapłacić za zabieg w prywatnym ośrodku kilka tysięcy złotych lub wyjechać do Czech i za soczewkę dopłacić. My jako pierwsi dajemy pacjentom ten wyższy standard na miejscu w Polsce, w państwowej placówce i bez żadnych opłat z ich strony. Mamy tę możliwość, ponieważ oba szpitale stać na to, by inwestować w nowe technologie. Zarówno Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie jak i Szpital Powiatowy w Zawierciu są w bardzo dobrej kondycji finansowej, co wyróżnia je na tle innych szpitali powiatowychmówi dr n. med. Dariusz Jorg, Pełnomocnik Dyrektora ds. Restrukturyzacji PZZOZ i Doradca ds. Rozwoju w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu.

Oba szpitale oferują też krótkie terminy oczekiwania na zabieg, ok. 6 tygodni.

fot. mat. pras.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3