
Piękna, śląska tradycja wielkanocna. W kościele św. Jacka w Bytomiu poświęcono pokarmy. W uroczystości udział wzięli dorośli i dzieci w tradycyjnych strojach rozbarskich. - To kontynuowanie tradycji naszych przodków, naszej kultury i pielęgnacja historii - mówił jeden z uczestników uroczystego święcenia pokarmów.
Tradycyjnie w Wielką Sobotę w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu odbyło się uroczyste święcenie pokarmów wielkanocnych strojach rozbarskich. To jedna z najnowszych, ale też najpiękniejszych tradycji wielkanocnych w naszym regionie. Inicjatorem pomysłu kilkanaście lat temu był Piotr Mankiewicz.
Stroje rozbarskie swoją nazwę zawdzięczają od wsi Rozbark, która dzisiaj jest dzielnicą Bytomia. Stroje te były symbolem sprzeciwu wobec przymusowej germanizacji w XIX wieku. Należą do grupy strojów górnośląskich, a szerzej do strojów śląskich, które w ogólnym podziale strojów regionalnych w Polsce należą do zespołu strojów zachodnich i północnych.
Co ważne, w tym roku wielu mieszkańców zdecydowało się założyć strój po raz pierwszy i przyjść w nim na święcenie pokarmów.
WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO: