194823329 5758467774193820 22186505320107521 n

Redakcja

27 maja, 2022

Kilkudziesięciu autorów i autorek, trzy duże koncerty, dokładnie 45 spotkań literackich na najwyższym poziomie – to w wielkim skrócie druga edycja Festiwalu Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. Festiwal rusza w piątek, 3 czerwca a już w środę i czwartek czekają nas wydarzenia w ramach „prologu”.

Prawie stu autorów i autorek, przedstawiciele reportażu, poezji, literatury pięknej i dziennikarstwa – w Wiśle przez trzy dni nie zabraknie wybitnych przedstawicieli polskiej literatury. Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha po raz drugi sprawi, że w Wiśle, mieście rodzinnym Pilcha z literaturą będzie można spotykać się na wiele sposobów – na spotkaniach autorskich, warsztatach, spacerach, dyskusjach czy wycieczkach rowerowych.

Druga edycja Festiwalu Słowa to przede wszystkim bardzo bogaty program, który na pewno zadowoli wszystkich miłośników literatury i nie tylko. Czekają nas spotkania na trzech scenach, na Placu Hoffa, w Bibliotece i nad Wisłą, w Parku Kopczyńskiego. Dyskusje będą obywały się w różnych blokach programowych: będzie blok „pilchowski”, śląski, ekologiczny oraz głównym bloku, który odpowie na pytanie „Czy lepsza przyszłość jest możliwa”

tłumaczy Andrzej Drobik, dyrektor programowy festiwalu.

Pełen program zobaczyć można na stronie www.granatowegory.pl, w wersji papierowej będą dostępne w punkcie informacyjnym festiwalu. Sam festiwal będzie odbywał się niemal w całym centrum Wisły – na Placu Hoffa, w Domu Zdrojowym, nad rzeką, w Parku Kopczyńskiego, w Domu Zborowym, w Muzeum Magicznego Realizmu Ochorowiczówka, w budynku dworca kolejowego Wisła Uzdrowisko i oczywiście w amfiteatrze, gdzie odbędą się niezwykłe koncerty w ramach Granatowych Gór.

W tym roku przywitają nas niesamowici artyści, którzy zagoszczą w wiślańskim amfiteatrze. W piątek rozpoczniemy od koncertu Fisz Emade Tworzywo, w sobotę czeka nas projekt Opla, Stasiuk, Trzaska, a w niedzielę – Kuba Badach w repertuarze Andrzeja Zauchy. Zapraszamy na koncerty, bo w wiślańskim amfiteatrze na pewno czekają nas niezwykłe emocje”

mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury.

Bilety na koncerty dostępne są na stronie kupbilecik.pl. W przypadku Fisz Emade Tworzywo i Kuby Badacha ceny biletów to 70 złotych, projekt Opla Stasiuk Trzaska – 50  zł. Dostępny jest także karnet trzydniowy w promocyjnej cenie 150 złotych.

Koncerty to nieliczne płatne atrakcje na festiwalu – oprócz tego dostępne są bilety na warsztaty – tu też będzie się sporo działo. Będą warsztaty z redagowania tekstów z Julianą Jonek-Springer, dziennikarskie z Markiem Szelesem i trochę bardziej niezwykłe, jak choćby koronkarskie z koronczarkami z Koniakowa i Grzegorzem Kasdepke, znanym pisarzem literatury dziecięcej.

Czekają nas też warsztaty fotografowania na rowerze, spotkanie z poezją podczas wycieczki rowerowej z Jakubem Kornhauserem, spacery „Poezja w lesie” z Michałem Książkiem i wiele innych atrakcji. Wszystkie wydarzenia wyszczególnione są na stronie internetowej i na profilach festiwalu w mediach społecznościowych.

Tegoroczny festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha to na pewno sztuka wyboru – wydarzenia będą odbywały się równolegle na wszystkich trzech scenach.

Szczególnym zainteresowaniem będą się cieszyły na pewno spotkania związane z agresją Rosji na Ukrainę –do Wisły przyjadę wybitni reportażyści i znawcy tematyki wschodniej.

Wisłę odwiedzą m.in. Wacław Radziwinowicz („Creme de la Kreml”, „Soczi. Igrzyska Putina”), Wojciech Jagielski („Wszystkie wojny Lary”, „Wieże z kamienia”), Jacek Hugo-Bader („Dzienniki kołymskie”, „Biała gorączka”), Witold Szabłowski („Rosja od kuchni”) czy Krystyna Kurczab-Redlin („Wowa, Wołodia, Władimir”).

Oczywiście tematów będzie znacznie więcej. W Wiśle pojawią się m.in. Andrzej Stasiuk, Ewa Winnicka, Cezary Łazarewicz, Janina Bąk, Wojciech Tochman, Magdalena Grzebałkowska i wielu innych.

Festiwal potrwa przez trzy pełne dni, a wydarzenia festiwalowe będą się odbywały od 7 rano do 1 w nocy. Można więc powiedzieć, że przez cały weekend Wisła bez oddechu będzie żyła literaturą.

 

KUBA BADACH Koncert Granatowe Gory

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3