Sukces chirurgii onkologicznej. W Zagłębiowskim Centrum Onkologii wykonują ponad tysiąc operacji rocznie

Zagłębiowskie Centrum Onkologii

Redakcja

20 maja 2024

Kiedy startowaliśmy kilka lat temu, mieliśmy na koncie blisko czterysta operacji rocznie, dziś już ponad tysiąc. To oznacza, że możemy pomóc coraz większej liczbie chorych – mówi dr Janusz Sznajder, lekarz kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Najwięcej procedur wykonujemy u pacjentek z rakiem piersi, u pacjentów z rakiem jelita grubego, ale także trafia do nas więcej osób z nowotworami wątroby, trzustki, żołądka. Wykonujemy też operacje u pacjentów ze zdiagnozowanym czerniakiem. Jest możliwość wykonywania procedury węzła wartowniczego wraz z późniejszą ewentualną limfadenektomią czyli wycięciem węzłów chłonnych – wyjaśnia szef dąbrowskiej chirurgii onkologicznej.

– Co bardzo ważne, wspieramy też kształcenie kolejnych specjalistów, staramy się dzielić naszą wiedzą, doświadczeniem i wszystkim tym, co sami wypracowaliśmy w systemie opieki nad pacjentem onkologicznym. Naszą dumą są programy wsparcia, które realizujemy z partnerami społecznymi: wolontariuszkami szyjącymi woreczki na dreny i serduszka dla pacjentów, Fundacją Oko w Oko z Rakiem, a teraz także z Fundacją Rak’n’Roll. Wygraj Życie – dodaje dr Sznajder.

Istotna jest także kompleksowość i ciągłość opieki: pacjent zoperowany w Zagłębiowskim Centrum Onkologii może liczyć na pomoc medyczną również w ramach onkologii klinicznej, radioterapii, chemioterapii.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie w Polsce mamy do czynienia z ponad 146 tysiącami nowych zachorowań na nowotwory. W populacji kobiet wiodącymi umiejscowieniami nowotworów pozostają pierś, płuco i jelito grube, w populacji mężczyzn: gruczoł krokowy, płuco i jelito grube.

powiązane artykuły:

Dzwon zwyciestwa
Lokalne 29 czerwca 2023

„Walczyłem, wytrwałem, wygrałem” – brzmi maksyma umieszczona na dzwonie, który od kilku dni wisi

poradnie w zagłębiowskim centrum onkologii
Lokalne 10 marca 2023

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii uruchomiono nowe poradnie- Poradnię Patologii i Kontroli Rozwoj

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.0µg/m3 PM2.5: 5.4µg/m3