Strażacy ochotnicy z Żor zyskają nową siedzibę

Osp żory nowa siedziba

Redakcja

22 marca 2024

Strażacy ochotnicy z Żor działają z ogromnym zaangażowaniem, z poświęceniem ratując życie, zdrowie i dobytek mieszkańców miasta. Pomaga im w tym doskonałe przeszkolenie bojowe oraz profesjonalne wyposażenie. Wciąż jednak są nowe potrzeby w tym zakresie, a jedną z nich jest bez wątpienia nowa remiza dla OSP Żory. Strażacy doczekają się jej już niebawem.

W Żorach działa sześć jednostek OSP i wszystkie należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, co świadczy o ich doskonałym przeszkoleniu i wyposażeniu. 

Szczególną aktywnością, nie tylko w skali miasta, ale i całego regionu wyróżnia się OSP Żory. Tylko w 2023 roku jednostka ta brała udział w aż 98 wyjazdach, co dało jej 70 miejsce na niemal 900 OSP działających w województwie śląskim. Do tego strażacy OSP Żory aż 119 razy brali udział w akcjach profilaktycznych, zabezpieczeniach imprez i różnych innych działaniach, wspierających mieszkańców Żor. Jednostka ta niezwykle dynamicznie się rozwija, przyjmuje nowych członków, a największym ograniczeniem w tym rozwoju były dotychczas warunki lokalowe. To jednak niebawem się zmieni.

Przy ulicy Ogniowej, tuż obok remizy Państwowej Straży Pożarnej powstanie budynek, w którym swoją siedzibę będzie miała Ochotnicza Straż Pożarna Żory oraz Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego. Dzięki temu jeszcze usprawnimy i ułatwimy współpracę w sytuacjach zagrożenia, a także poprawimy warunki dla OSP Żory. Bezpieczeństwo mieszkańców jest najważniejszej, a ta inwestycja pozwoli jeszcze lepiej o nie zadbać - mówi Waldemar Socha, Prezydent Miasta Żory.

W nowym budynku, o powierzchni zabudowy wynoszącej około 537m², będą mieściły się cztery garaże na wozy bojowe OSP Żory, zaplecze dla strażaków, a także magazyn i salka na 30 osób do dyspozycji OSP i PCZK.

Budowa nowej remizy to dla nas ogromny powód do radości! Będziemy mogli w doskonałych warunkach prowadzić ćwiczenia, przechowywać i przygotowywać do akcji posiadany sprzęt czy też szkolić dzieci i młodzież z młodzieżowej drużyny pożarniczej. Jestem przekonany, że dzięki nowej remizie nasza jednostka jeszcze bardziej się rozwinie i będzie mogła jak najlepiej służyć mieszkańcom - mówi Mirosław Orłowski, prezes OSP Żory.

Miasto Żory obecnie prowadzi działania zmierzające do pozyskania dofinansowania na realizację tej inwestycji, które koszt szacowany jest na około 4 mln zł.

powiązane artykuły:

Suszecpkp
Lokalne 11 marca 2024

Spółka PKP PLK zamierza przebudować perony między Pszczyną a Żorami, co pozwoli na wygodniejsze p

Straz
Wiadomości 27 lutego 2023

Pożar dachu budynku usługowego i wielorodzinnego w Żorach. 30 mieszkańców musiało nocą opuścić sw

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.0µg/m3 PM2.5: 7.9µg/m3