Sto lat schroniska na Stożku [Wideo]

09 07 22 Stozek jubileusz 100 lecia IMG 20220709 134130 1 jpg 1

Redakcja

13 lipca, 2022

W sobotę 9 lipca, dokładnie w setną rocznicę od otwarcia, odbyły się uroczystości jubileuszowe przy schronisku na Stożku.

O budowie schroniska zadecydował Zarząd Oddziału PTT w Cieszynie w 1919 roku. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. wg projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie. Mimo ustanowienia granicy między Polską a Czechosłowacją w roku 1920 nie zaprzestano budowy, a uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 9 lipca 1922 r.

Dokładnie 100 lat później na szczycie zorganizowano rocznicowe obchody. Inicjatorami spotkania byli członkowie PTTK (Oddział PTTK "Beskid Śląski" w Cieszynie oraz Oddział PTTK w Wiśle) przy współpracy z PTTS „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej, gospodarzami schroniska, a także Urzędem Miejskim w Wiśle. 

Już przed południem przy schronisku meldowali się kolejni uczestnicy Międzynarodowego Złazu Turystycznego, który zgromadził uczestników nie tylko z Polski, ale także liczną grupę z Zaolzia oraz turystów słowackich. Wszystkim zgromadzonym przygrywała kapela góralska "Wisła", a punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Umieszczono ją na głazie przy wejściu do schroniska. Widnieje na niej napis: „Schronisko PTTK Stożek 100 lat w służbie turystyki. 9 lipca 1922 – 9 lipca 2022” oraz loga PTTK i PTTS , logo Wisły i herb powiatu cieszyńskiego.

Komandorem Międzynarodowego Złazu Turystycznego na Stożku był Zbigniew Pawlik, wiceprezes Oddziału PTTK „Beskid Śląski” w Cieszynie, a wicekomandorem Halina Twardzik, prezes PTTS „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele Klubu Czeskich Turystów (KČT – Klub českých turistů) oraz Klubu Słowackich Turystów (Klub slovenských turistov (KST)). 

Zgromadzonych przywitali także przedstawiciele władz samorządowych, na czele z burmistrzem Tomaszem Bujokiem oraz starostą cieszyńskim Mieczysławem Szczurkiem. Nie zabrakło przedstawicieli Nadleśnictwa Wisła, Grupy Beskidzkiej GOPR czy osób przez lata związanych ze schroniskiem. Na trombicie dla gości zagrał Stanisław Cieślar.

Jako że Stożek znajduje się na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego, na ustawionym przy schronisku rogaczu z turystycznymi drogowskazami przykręcono tablicę Głównego Szlaku Beskidzkiego. Stożek leży bowiem na tym najdłuższym w Polsce szlaku turystycznym, znakowanym kolorem czerwonym, biegnącym od Ustronia w Beskidzie Śląskim aż do Wołosatego w Bieszczadach.

 

Źródło: UM Wisła

09 07 22 Stozek jubileusz 100 lecia IMG 4715 jpg

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3