Nowoczesne kasowniki w każdym autobusie w Bielsku-Białej

MZK Nowe kasowniki3

Redakcja

14 lipca 2022

Do czterech miesięcy sklep internetowy, do siedmiu miesięcy nowoczesny system kasownikowy – to nowości, które wprowadza Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej. 12 czerwca zarząd spółki podpisał umowę z firmą Mera Systemy Sp. z o.o. Wykonawca ma stworzyć system informatyczny do poboru opłat i wdrożyć go, dostarczyć 176 mobilnych kasowników i 25 czytników kontrolerskich.

- Dzisiaj czas to pieniądz, dlatego obsługa tego systemu z punktu widzenia pasażera będzie prosta i szybka. Wystarczy, że po wejściu do pojazdu wybierzemy liczbę i rodzaj biletów, które chcemy zakupić, a następnie przyłożymy do kasownika kartę, telefon bądź zegarek. Bilet ma formę wirtualną i jest przypisany do środka płatniczego, z którego korzystamy – tłumaczył prezes zarządu MZK Hubert Maślanka.

Tak samo będzie w przypadku zakupów dokonanych w sklepie internetowym. Tam do dyspozycji pasażerów będą bilety okresowe, które podróżni będą mieli w telefonach w formie kodu QR.

- To w pełni bezpieczne rozwiązanie oparte na zaawansowanych technologiach. W wielu miastach dostarczaliśmy podobne systemy, ale jeszcze nie spotkaliśmy się z systemem tak zaawansowanym, zarówno pod kątem bezpieczeństwa i wydajności, ale też funkcjonalności. Cieszymy się na tę współpracę – – podkreślał prezes firmy Mera Systemy Adam Filutowski..

Zmiany to wyjście naprzeciw potrzebom pasażerów. MZK odnotowuje duży wzrost sprzedaży biletów telefonicznych. Obecnie to ponad 80 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku. Z roku na rok rośnie również liczba transakcji bezgotówkowych w biletomatach i kasach biletowych spółki.

- Zmiana, która została zapoczątkowana w bielskiej komunikacji miejskiej, wpisuje się w trend obserwowany w całej Europie. To po prostu wygoda. Nie trzeba zastanawiać się, gdzie kupić bilet, bo to oczywiste, że możemy zrobić to w internecie lub w danym środku komunikacji. Liczymy się też z tym, że będziemy musieli walczyć z przyzwyczajeniami pasażerów, tłumaczyć i wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Ale jesteśmy na to gotowi – deklarował zastępca prezydenta Bielska-Białej Przemysław Kamiński.

Koszt inwestycji to prawie 4 mln zł brutto.

 

źródło: UM Bielsko-Biała

powiązane artykuły:

IMG 0664a
Wiadomości 2 sierpnia 2022

Od teraz na Mapach Google można znaleźć informacje o tym, gdzie znajduje się wybrany przez nas autob

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3