Sto lat schroniska na Stożku. Obchody jubileuszowe w najbliższy weekend

Zdjecie stozek schronisko

Redakcja

7 lipca 2022

Obchody jubileuszowe odbędą się dokładnie w rocznicę otwarcia schroniska tj. 9 lipca 2022 roku, a punktem kulminacyjnym będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Impreza będzie miała charakter otwartego międzynarodowego złazu turystycznego połączonego z wspólnym biesiadowaniem.

Program:

11:00 - otwarcie mety złazu gwiaździstego
12:00 - Koncert Kapeli „Wisła”
13:00 - Rozpoczęcie uroczystości i odsłonięcie pamiątkowej tablicy
13:30 - Wspólne pamiątkowe zdjęcie uczestników
14:00 - Spotkanie Komitetu Honorowego obchodów

Budynek schroniska znajduje się poniżej szczytu Wielkiego Stożka (978 m. n.p.m.), tuż przy grzbiecie pasma Czantorii i Stożka, stanowiącego jednocześnie granicę polsko-czeską. Wspomniane pasmo jest najbardziej na zachód wysuniętą częścią polskiego Beskidu Śląskiego, a jego zakończeniem jest masyw Tułu.

Było to pierwsze polskie schronisko w Beskidzie Śląskim, wybudowane po wojnie, o którego budowie zadecydował Zarząd Oddziału PTT w Cieszynie w 1919 roku. Budowę rozpoczęto w maju 1920 r. wg projektu Stanisława Chorubskiego, który wykorzystał elementy architektoniczne zarówno miejscowe, jak i podhalańskie. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 9 lipca 1922 r.

Wielokrotnie modernizowane, doczekało się gruntownego remontu w latach 60-tych i od tego czasu jego kształt i wygląd praktycznie nie uległy zmianie. Nie zmieniły się też wspaniałe widoki roztaczające się ze schroniska w kierunku wschodnim.

Dzień przed jubileuszem, w piątek 8 lipca o godz. 17:00 w Galeryjce Wiślańskiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy z okazji 100-lecia schroniska. Będzie to okazja do podziwiania starych fotografii oraz pamiątek związanych ze schroniskiem. 

WYSTAWA STOZEK 1

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.3µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3