SRK podpisała umowę na uzdatnianie cmentarza w Trzebini

Trzebinia 1 midi
Kastelik

Szymon Kastelik

12 sierpnia, 2023

Firma, która wygrała przetarg, podpisała już umowę ze Spółką Restrukturyzacją Kopalń na uzdatnianie cmentarza w Trzebini. Spółka, która się tym zajmie wcześniej zajmowała się... budową sieci światłowodowych. 

20 września 2022 roku przy ul. Jana Pawła 2 w Trzebini zapadła się ziemia na cmentarzu. Powstał lej o rozmiarach około 10 metrów głębokości i 20 metrów średnicy. Jak informował wówczas burmistrz miasta, Jarosław Okoczuk, zniszczeniu uległo 40 grobów, w których spoczęło 61 osób. Cmentarz został zamknięty na wiele tygodni.

To było tylko jedno z wielu zapadlisk, które pojawiły się w mieście na przestrzeni ostatnich miesięcy. Powodem jest kopalnia KWK Siersza, która działała na terenie Trzebini od końca XIX wieku i została zamknięta 22 lat temu. Część wyrobisk jest dosyć płytko i dlatego podnosząca się woda podmywa ziemię. Od kilku tygodni trwają pracę związane z uzdatnianiem gruntów zagrożonych zapadnięciem.

Uzdatnianie cmentarza

Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. zawarła umowę na wykonanie rozpoznania geotechnicznego oraz robót uzdatniających i zabezpieczających teren przed powstawaniem deformacji nieciągłych spowodowanych płytkim kopalnictwem byłej KWK „Siersza” w rejonie Cmentarza przy ul. Jana Pawła II w Trzebini.

W przetargu wybrana została firma FIBRENET Group sp. z o.o. z Sosnowca. Spółka ta wzbudziła wiele kontrowersji. Według doniesień medialnych, w przeszłości nie zajmowała się problemem uzdatniania terenów pokopalnianych. Jest to dostawca usług internetowych, z doświadczeniem budowy sieci światłowodowych.

- Warunkiem uczestnictwa w postępowaniu było wykazanie się odpowiednim doświadczeniem, co niniejszych wszystkie firmy uczyniły - komentowała miesiąc temu SRK.

Jak informuje SRK, wybrany wykonawca w pierwszej kolejności przeprowadzi we własnym zakresie badania geofizyczne i geotechniczne gruntu oraz wykona projekt robót. Jeszcze we wrześniu mają rozpocząć się pierwsze tzw. prace w terenie. Zatłaczanie mieszaniny stabilizującej grunt poprzez wykonane wcześniej otwory, firma planuje rozpocząć od października. Zgodnie z zawartą umową, prace uzdatniające teren cmentarza w Trzebini mają potrwać maksymalnie 12 miesięcy.

Ugody ws. cmentarza

   Spółka Restrukturyzacji Kopalń zawarła też ugody dot. odszkodowań.

  - Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. zawarła ugody na wypłatę odszkodowań z 9 poszkodowanymi. Sprawa dotyczy nagrobków uszkodzonych wskutek zapadliska na cmentarzu parafialnym w Trzebini, które powstało 20 września 2022 roku. Środki finansowe zostały już przekazane. W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania - informowała SRK.


  Poprzedni artykuł

  Następny artykuł

  12 o

  katowice

  Wspaniałe powietrze!

  PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3