Solorz i Ibisz w Rybniku. Otworzyli pierwszą na Śląsku stację tankowania wodoru

Csm stacja wodorowa fot M Koczy 8 8d1881d847

Redakcja

31 października, 2023

To pierwsza na Śląsku ogólnodostępna i komercyjna stacja tankowania wodoru. Powstała w Rybniku przy dworcu komunikacji miejskiej. W uroczystości udział wzięli m.in. Zygmunt Solorz i Krzysztof Ibisz. 

To druga, po Warszawie, taka stacja w Polsce, którą powstała z inicjatywy Grupy Polsat Plus i Grupy ZE PAK. Obiekt został zbudowany na terenie dzierżawionym od miasta przy ul. Budowlanych. Uroczystość otwarcia prowadził Krzysztof Ibisz, a wstęgę przecinał m.in. Zygmunt Solorz, przewodniczący Rad Nadzorczych Grupy Polsat Plus i ZE PAK. Przy otwarciu obecny był też prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Na stacji będzie mogło tankować między innymi 20 rybnickich autobusów wodorowych. Dostarczany tzw. zielony wodór będzie pochodził całkowicie ze źródeł odnawialnych.

- Mamy ambicje stania się ośrodkiem nowoczesnych technologii opartych o zrównoważone, efektywne źródła zielonej energii. Otwierana dziś inwestycja - druga w Polsce (po Warszawie) ogólnodostępna stacja tankowania wodorem – jest jednym z elementów składających się na zieloną transformację Rybnika czyli przechodzenia na czyste źródła energii – skomentował Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

Jak tankować na takiej stacji? Wszystko wygląda prawie tak samo jak na tradycyjnej stacji benzynowej. Zdejmuje się „pistolet” z dystrybutora, wkłada do samochodu, naciska przycisk i rozpoczyna się tankowanie. Stacja jest w pełni samoobsługowa, dystrybutor z ciśnieniem 700 bar jest przeznaczony do tankowania samochodów, a ten o ciśnieniu 350 bar - autobusów. Wodór do stacji jest dostarczany przy pomocy wodorowozów, które przewożą jednorazowo 1000 kg H2.

- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Miasto Rybnik jest drugim w Polsce z ogólnodostępną stacją tankowania wodoru, na której i nasze 20 sztuk nowych autobusów będzie tankowanych – mówił Łukasz Kosobucki, Prezes Zarządu spółki Komunikacja Miejska Rybnik S.A.

- Cała przełomowość polega na tym, że użytkowanie samochodu wodorowego nie różni się znacznie od użytkowania samochodu spalinowego. Nie zmieniamy doświadczenia użytkownika. Samochód wodorowy tankujemy tylko kilka minut i mamy zasięg ponad 600 km - wyjaśniał Maciej Stec, Wiceprezes ds. Strategicznych Grupy Polsat Plus i Członek Rady Nadzorczej Grupy ZE PAK.

fot. M. Koczy UM Rybnik

Csm stacja wodorowa fot M Koczy 11 99086338dc

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 30.7µg/m3 PM2.5: 24.7µg/m3