Solidarność odwołała czwartkową manifestację w Warszawie. Jaki jest powód?

314864136 5885859881480844 1291259482232647153 n
Kastelik

Szymon Kastelik

17 listopada, 2022

Ponad miesiąc temu NSZZ "Solidarność" ogłosiła tzw. Marsz Godności. To łagodniejsze sformułowanie manifestacji, która miała odbyć się dzisiaj, czyli 17 listopada w Warszawie. Miała, bo nie odbędzie się.

- Związek domaga się realizacji trzech zasadniczych postulatów: systemowego powstrzymania wzrostu cen energii, podwyżek płac pracowników szeroko rozumianej sfery finansów publicznych oraz przyjęcia ustawy dotyczącej tzw. emerytur stażowych - informowała w październiku Solidarność.

Taka decyzja była spowodowana fiaskiem rozmów z rządem, do których doszło we wrześniu i w październiku. – Rozmawialiśmy o wielu aspektach polityki społecznej. Myślę, że jak popatrzymy sobie na ostatnie wiele lat, to nasz rządu był i jest rządem polityki społecznej. Mamy solidarność we krwi – mówił premier Mateusz Morawiecki.

- Propozycje rządu nie gwarantują skutecznej realizacji postulatów Związku w zakresie przeciwdziałania wzrostowi cen energii, przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu polskiego społeczeństwa, groźbie upadłości firm energochłonnych oraz nie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom znaczących podwyżek dla pracowników zatrudnionych w szeroko pojętej sferze finansów publicznych – czytamy w uchwale przyjętej przez Komisję Krajową 7 października.

Jednak należy zauważyć, że szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda od samego początku podkreślał, że, manifestacja nie jest wymierzona w rząd, tylko ma za zadanie zmotywować rządzących do podjęcia właściwych działań. 16 listopada w oświadczeniu podpisanym przez Piotra Dudę związek poinformował o "zawieszeniu" Marszu Godności. Powód? Tragedia we wsi Przewodów. 

-  W obecnej sytuacji wszystkie siły i uwaga powinny być skupione na zagrożeniu w jakim znalazła się Polska, dlatego planowany protest zostanie przeprowadzony w innym terminie - czytamy w komunikacie Solidarności.  

Oczywiście nie można tej decyzji powiązać z Karczmą Piwną w Bytomiu, która odbyła się w minioną sobotę. Piotr Duda na pięć dni przed planowanym "marszem" bawił się na jednej scenie z członkami rządu: Jackiem Sasinem, Michałem Wójcikiem i Piotrem Pyzikiem. Obecni byli też parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.4µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3