Śnięte ryby w Odrze. Przypłynęły z Czech

F1 a XFA Wc AA Bu2 R

Redakcja

26 lipca, 2023

Na śląskim odcinku Odry odkryto śnięte ryby. Najprawdopodobniej przybyły z Czech wraz z nurtem rzeki. 

O znalezieniu martwych ryb w Odrze poinformował gliwicki oddział Wód Polskich. - 26 lipca br. w godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu (oraz starego mostu drogowego) w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Republiką Czeską napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby - poinformowały Wody Polskie. Organizacja dodała, że źródło śnięcia ryb nie stwierdzono na terenie Polski.

Później o problemie poinformowała czeska strona, przyznając, że śnięte ryby pojawiły się po czeskiej stronie Odry. Z Ministrem Środowiska Republiki Czeskiej Petrem Hladikiem rozmawiała polska minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. - Minister przekazał, że na miejsce udały się służby w celu poboru próbek do analiz. Jesteśmy w kontakcie. Będziemy informowani o wynikach badań i bieżącej sytuacji. Polskie służby także prowadzą badania w Chałupkach po tym, jak zaobserwowano napływ śniętych ryb ze strony Czech - poinformowała Moskwa. W sprawę zaangażowało się też ministerstwo spraw zagranicznych.


Swoje działania podjęły już polskie służby. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwołał sztab kryzysowy. Na rzekę po polskiej stronie i na granicy polsko-czeskiej w Chałupkach wypłynęło około 100 funkcjonariuszy PSP, OSP, Wody Polskie RZGW Gliwice oraz Straży Rybackiej. Do tej pory wyłowili około 250 kg śniętych ryb.

fot. Jarosław Wieczorek Twitter

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3