Śląskie czeka na pieniądze unijne. Marszałek w Brukseli

Jchelstowskibruksela

Redakcja

26 października 2023

Województwo śląskie jest gotowe i czeka na środki europejskie w ramach KPO i funduszu sprawiedliwej transformacji. Chce realizować m.in. przyjęty w 2020 roku program Zielone Śląskie 2030. Marszałek woj. śląskiego, Jakub Chełstowski podczas wizyty w Brukseli podpisał deklarację regionów węglowych dotyczącą stanowiska w zakresie programowania kolejnej perspektywy finansowej UE po 2027 roku

Województwo śląskie ma otrzymać ponad w sumie 5,1 mld euro na realizację zadań związanych z działaniami proekologicznymi. Unijne środki mają wspomóc nasz region w przejściu transformacji. 

Marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, podczas wizyty w Brukseli przypomniał, że reprezentowany przez niego region chce skupić się na rozwoju sektorów niskoemisyjnej energetyki, zielonej gospodarki, przemysłów wschodzących, technologii informacyjnych i komunikacyjnych, automotive oraz medycyny.

- Programujemy przyszłość dzięki funduszom unijnym. W Brukseli podczas konferencji Platformy Sprawiedliwej Transformacji podpisaliśmy deklarację regionów węglowych dot. stanowiska w zakresie programowania kolejnej perspektywy finansowej UE – powiedział Jakub Chełstowski.

Ponadto środki europejskie mają pomóc w rozwoju specjalizacji technologicznych w zakresie ochrony środowiska, przetwarzania materiałów, logistyki i transportu, przemysłów: maszynowego i motoryzacyjnego, surowcowego, lotniczego. Te sektory mają być alternatywą dla pracowników odchodzących w branży górniczej. 

Marszałek podkreślał w Brukseli chęć współpracy z samorządami oraz z uczelniami, żeby ich absolwenci pozostawali w regionie i mieli wpływ na rozwój nowoczesnych technologii. 

W podpisanej przez marszałka województwa śląskiego deklaracji czytamy:

"Transformacja europejskiego systemu energetycznego w celu wypełnienia zobowiązań Unii Europejskiej, wynikających z porozumienia paryskiego, ma szeroko zakrojony wpływ na regiony związane z węglem, torfem i łupkami bitumicznych (zwanymi dalej „regionami węglowymi”) oraz ich gospodarką, w szczególności jeśli pociąga to za sobą zakończenie działalności sektora przemysłowego i gospodarczego. Regiony węglowe w Europie są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem ich zależności od paliw kopalnych w odniesieniu do zatrudnienia i produkcji przemysłowej, jak i ich potencjału w zakresie przekształcania gospodarki. Transformacja regionów węglowych jest daleka od zakończenia i wymaga stałego wsparcia finansowego i politycznego po 2027 r., aby zapewnić, żeby nikt nie zostanie pominięty. Chociaż regiony te stoją w obliczu wielu wyzwań, są również ośrodkami pomysłów, projektów transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz przykładów innowacji, które mogą być inspiracją dla innych regionów UE, które stoją w obliczu zielonej i cyfrowej transformacji lub potrzebują wsparcia swoich branż w celu zwiększenia konkurencyjności UE na światowym rynku".

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3