Śląscy pseudokibice działali w mafii śmieciowej

35 775537

Redakcja

14 września 2023

W województwie śląskim została rozbita grupa, która miała zajmować się wywozem i składowaniem niebezpiecznych odpadów. Wśród zatrzymanych są osoby ze środowiska kibolskiego. 

Jak ustalili śledczy, podejrzani działali w 2021 roku na terenie województwa śląskiego oraz poza nim. Zajmowali się organizacją źródeł dostaw niebezpiecznych odpadów, miejsc ich porzucenia, organizacji środków transportu i rozładunku, a także przewozu oraz składowania odpadów wbrew obowiązującym przepisom.

We wrześniu 2023 roku policjanci katowickiej komendy wojewódzkiej wraz z funkcjonariuszami Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej oraz inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, zatrzymali 5 mężczyzn w wieku od 29 do 52 lat oraz 48-letnią kobietę. 

Trzech podejrzanych wywodzi się ze śląskiego środowiska pseudokibiców. Jak informuje Gazeta Wyborcza, to kibole z grup identyfikujących się z GKS-em Katowice i Ruchem Chorzów. 

Wobec 5 mężczyzn, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, natomiast wobec kobiety zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w grupie przestępczej oraz fałszowania dokumentacji w celu zalegalizowania przestępczego procederu, a dodatkowo jednemu z nich kierowania grupą. Jak ustalono, wszyscy sprawcy ze swojej działalności uczynili sobie stałe źródło dochodu. Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia, a kobiecie do 8 lat pozbawienia wolności.

Wynajmowali magazyny

W toku śledztwa ustalono, że działalność podejrzanych polegała na wynajmowaniu hal magazynowych lub ogrodzonych terenów w Bytomiu, Mikołowie, Sosnowcu oraz w miejscowościach powiatów zawierciańskiego i będzińskiego. Po wypełnieniu magazynów i terenów posesji, sprawcy znikali. W taki sposób porzucili w sumie aż 1200 ton odpadów.

Specjaliści stwierdzili, że odpady w dużej części były niebezpieczne i charakteryzowały się właściwościami żrącymi, mutagennymi, toksycznymi i rakotwórczymi. W przypadku przedostania się ich do gruntu czy też źródeł wody, mogły doprowadzić do skażeń zagrażający zdrowiu, a nawet życiu ludzi i nieodwracalnych zniszczeń w świecie roślinnym oraz zwierzęcym.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.9µg/m3 PM2.5: 7.8µg/m3