Skąd wziął się Tłusty Czwartek?

Berliner g7b9464dff 1920

Redakcja

16 lutego, 2023

Tłusty czwartek kiedyś był naprawdę tłusty. Nikt nie myślał nawet o jedzeniu pączków.

Jak wiadomo, tłusty czwartek to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Nic więc dziwnego, że zwyczaj ten jest związany z chrześcijańską Wielkanocą. Post zaczyna się w środę popielcową, a wszystkie te daty są ruchome.

W tym roku Wielkanoc przypada na 9 kwietnia. Wielki Post rozpoczyna się 22 lutego, a zakończy 6 lutego. Matematyka jasno wskazuje na to, że tłusty czwartek przypada właśnie dzisiaj, czyli 16 lutego. 

 Według tradycji, jest to dzień, w którym możemy objadać się wszystkim, co nam smakuje. Dzisiaj są to pączki i inne słodkie wypieki, ale w przeszłości tłusty czwartek był bardziej tłusty niż słodki. "Obżerano się" bardziej tłustym mięsem, słoniną, boczkiem i innymi produktami pochodzenia zwierzęcego.

Ale z biegiem lat i dostępnością innych produktów, tradycja uległa zmianie. Ponadto Tłusty Czwartek nie jest już też "elementem" przygotowań do chrześcijańskiego Wielkiego Postu, tylko ciekawym świętem, które w Polsce obchodzić chce prawie każdy. No bo przecież to jedyny moment w całym roku, kiedy bez żadnych wyrzutów sumienia możemy zjeść olbrzymie ilości słodyczy. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 38.3µg/m3 PM2.5: 29.0µg/m3