GLP planuje nowe inwestycje w Lędzinie dla siebie i mieszkańców

GLP Park Lędziny budynki istniejące

Redakcja

16 lutego, 2023

Firma GLP planuje rozbudowę parku logistycznego w Lędzinach. Oprócz przestrzeni magazynowo-produkcyjnej, przewidziano też wiele rozwiązań, który według firmy mają wpłynąć na codzienny komfort lokalnej społeczności, w tym nową infrastrukturę drogową i ogólnodostępne tereny zielone.

W GLP Park Lędziny działa już m.in. magazyn świeżych produktów spożywczych sieci Auchan. To stąd obsługiwanych jest kilkadziesiąt supermarketów oraz sprzedaż internetowa w południowej Polsce. Pierwszy etap centrum GLP w Lędzinach corocznie wnosi do budżetu gminy około 2,4 mln złotych poprzez podatek od nieruchomości. W mieście powstało już około tysiąca nowych miejsc pracy.

GLP chce dalej inwestować w Lędzinach. Planuje rozbudowę parku logistycznego oraz lokalnej infrastruktury. Budowa nowych hal i przestrzeni nie ma wpłynąć negatywnie na miejscową przyrodę. - W okresie poprzedzającym planowaną rozbudowę od dłuższego czasu prowadzone są obserwacje tutejszej przyrody. Będą one kontynuowane przez przyrodnika do lata tego roku. Dzięki temu inwestor upewni się, że prace budowlane nie zagrożą miejscowej faunie i florze - informuje GLP.

Firma dodaje, że wszystkie budynki GLP na całym świecie są kontrolowane w jednym z systemów certyfikacji ekologicznej. W przypadku centrum w Lędzinach jest to międzynarodowa certyfikacja BREEAM.

- GLP Park Lędziny jest jednym najbardziej zaawansowanych technologicznie takich projektów w Polsce. Znajduje się w nim wiele rozwiązań, dzięki którym budynki zużywają mniej prądu i wody. Co ciekawe, 100% wykorzystywanej tu energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych. To wszystko przyczynia się do mniejszej emisji dwutlenku węgla, co jest ogromną korzyścią dla środowiska, a także zdrowia mieszkańców regionu - komentuje GLP.

Inwestor chce rozbudować też przestrzeń zieloną dla mieszkańców. Chce zbudować obsadzony zielenią wał ziemny, który oddzieli hale od budynków mieszkalnych w okolicy ulicy Ratusz. Wysoki na 8 metrów, szeroki na 20 metrów i długi na 200 metrów wał ma zapewnić mieszkańcom ochronę przed ewentualnym hałasem i nadmiernym światłem z magazynów. -  Oprócz drzew i krzewów będą tu mogły powstać ścieżki edukacyjne, przestrzeń do spacerów z psami lub plac zabaw. Ostateczny pomysł na zagospodarowanie tego miejsca może powstać wspólnie z mieszkańcami Lędzin - dodaje GLP.

Podczas realizacji pierwszego etapu GLP Park Lędziny, jego inwestor sfinansował budowę węzła na trasie S1. W ramach drugiego etapu rozbudowy inwestor planuje przebudowę ulicy Zawiszy Czarnego - tak, aby nie mogły nią jeździć ciężarówki. W tym celu powstanie rondo, które przekieruje ruch ciężkich pojazdów z dala od budynków mieszkalnych. Oprócz nowej nawierzchni, na znacznym odcinku ulicy powstałby chodnik dla pieszych, ścieżka rowerowa i pas zieleni.

fot. GLP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.3µg/m3 PM2.5: 6.4µg/m3