Senator Brejza: Ponad milion ton węgla z rosyjskich portów trafiło do Polski

Węgielczarny
Kastelik

Szymon Kastelik

27 września, 2023

Senator Krzysztof Brejza poinformował w mediach społecznościowych o swoich nowych ustaleniach. Według jego wiedzy, w ostatnim czasie do Polski trafiło ponad milion ton węgla z rosyjskich portów. - To jest skandal. W polską infrastrukturę krytyczną, jaką są polskie porty, wpływają sobie swobodnie Rosjanie - skomentował Brejza. 

- BUM! Ponad milion ton węgla z rosyjskich portów trafiło w ostatnim czasie do Polski. Transport małymi jednostkami (by nie rzucał się w oczy) z obwodu leningradzkiego realizują rosyjscy marynarze. Dziś przedstawię dokumenty i nagrania potwierdzające ten proceder - napisał senator Krzysztof Brejza.

Więcej informacji podał na konferencji prasowej. - Według naszych ustaleń w ciągu ostatniego roku wpłynęło ponad milion ton węgla z portów rosyjskich. Embargo Unii Europejskiej jest najprawdopodobniej omijane. Przypominam, że embargo dotyczy wywozu z Rosji do UE nie tylko węgla rosyjskiego, ale jakiegokolwiek innego węgla - powiedział Brejza. Informacje uzyskał od swojego informatora. W miniony poniedziałek Brejza osobiście przeprowadził interwencję, kiedy dowiedział się o zbliżającym się do Polski statku, który wypłynąć z okręgu leningradzkiego. 

- Transport realizowany jest regularnie, małymi jednostkami. To są często statki 2 tys. ton. Co ważne, załogi tych statków do najczęściej Rosjanie, kapitanowie to Rosjanie. Pomimo, że statki pływają pod banderą Malty, Cypru oraz Antiguy i Barbudy. Rosyjscy marynarze wpuszczani są do polskich portów: Szczecina, Gdańska, Gdyni - dodał Krzysztof Brejza.

Senator pokazał zdjęcia, jak statek z Rosjanami wpłynął do portu w Szczecinie i został rozładowany (przetransportował węgiel). 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 26.1µg/m3