Aleksander Kwaśniewski popiera Macieja Kopca. Wspiera też uznanie śląskiej mniejszości etnicznej

20 09 23 12 of 17

Redakcja

27 września, 2023

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski poparł kandydaturę Macieja Kopca do Senatu z Katowic. Kopiec o mandat walczy nie tylko z kontrkandydatem z PiS-u, ale również ze "starszym kolegą" z lewej strony sceny politycznej - Jerzym Markowskim. 

Poseł Lewicy, Maciej Kopiec jest kandydatem do Senatu z Katowic. Został wyznaczony przez ugrupowania polityczne działające wspólnie w ramach paktu senackiego. Jego kandydatura wzbudziła trochę kontrowersji. Kopiec jest posłem z okręgu... rybnickiego i niektórzy zdziwili się, że nie chce właśnie z tego regionu walczyć o Senat. Ponadto wybóe "nie-katowiczanina" na kandydata Katowic miał nie spodobać się m.in. prezydentowi miasta, Marcinowi Krupie.

Jednak ostatecznie wszyscy, którym zależy na paktu senacki, uznali tę decyzję. Maciej Kopiec wspierany przez opozycję, prowadzi teraz kampanię w Katowicach. Ale jego kandydaturę popierają nie tylko lokalni działacze polityczny oraz mieszkańcy. Swoje poparcie ogłosił były prezydent Polski, Aleksander Kwaśniewski.

- Znam Macieja Kopca, jest dobrym Posłem. Kandyduje z Paktu Senackiego, z opozycji do Senatu. Jeśli chcecie mieć człowieka doświadczonego, energicznego, dobrze wykształconego i życzliwego ludziom, zagłosujcie na Niego - powiedział Prezydent Kwaśniewski podczas swojej wizyty w Katowicach i spotkania z Kopcem.

Kwaśniewski również poparł dążenia Ślązaków do swojej mniejszości etnicznej. Projekt uchwały w tej sprawie w tym roku złożył do Sejmu właśnie Maciej Kopiec. 

Walka z byłym wiceministrem

Wszyscy sądzili, że najpoważniejszym rywalem Macieja Kopca w wyścigu o mandat senatora z Katowic będzie kandydat PiS - Leszek Piechota. Jednak ku zaskoczeniu wielu osób, w wyborach wystartował również Jerzy Markowski - były polityk związany z SLD. 

Markowski w przeszłości był senatorem IV i V kadencji. Ponadto pełnił funkcję wiceministra w ministerstwach przemysłu i handlu oraz gospodarki. 

SLD wystawiało markowskiego też w wyborach do europarlamentu. 

fot. Agnieszka Dobrowolska.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.2µg/m3 PM2.5: 25.3µg/m3