PKP chce zbudować nowe przystanki kolejowe w Sosnowcu i Częstochowie

Csm Stacja Sosnowiec Glowny widoczny pociag na peronie tablica z nazwa stacji fot Katarzyna Glowacka 222b0fa101

Redakcja

27 września, 2023

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planuje budowę nowych przystanków kolejowych w województwie śląskich. Ich postanie ma zwiększyć dostępność do kolei. Spółka ogłosiła przetarg. 

Zarządca infrastruktury ogłosił przetargi na przygotowanie projektów i realizację prac w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”. PKP PLK planuje budowę m.in. przystanku Sosnowiec Centrum Handlowe/ Jęzor.

 - Nowy obiekt zapewni mieszkańcom lepszy dojazd m.in. do dużego centrum handlowego. Z możliwości podróży pociągiem skorzystają także pasażerowie z ograniczoną możliwością poruszania się. Przystanek zostanie zlokalizowany na linii kolejowej Katowice – Kraków - informuje zarządca kolejowy.

Inne, nowe przystanki mają powstać w Częstochowie i w powiecie częstochowskim:  Częstochowa Rząsawa, Mykanów, Cykarzew Stary, Cykarzew Północny, Stary Broniszew. Ma to zwiększyć dostęp do kolei na linii kolejowej nr 146 Wyczerpy – Chorzew Siemkowice oraz poprawić komfort podróży do Częstochowy.

– Dzięki nowym peronom z „programu przystankowego” mieszkańcy woj. śląskiego i łódzkiego, także osoby mające trudności z poruszaniem się, zyskają lepsze możliwości podróży pociągiem. Inwestycje m.in. w Sosnowcu i Częstochowie pozwolą na pełniejsze wykorzystanie linii kolejowych, co zwiększy atrakcyjność kolei w regionie – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ogłoszono przetarg na budowę łącznie 12 obiektów na terenie woj. śląskiego i łódzkiego. Podróżni skorzystają z efektów na przełomie 2024 i 2025 r.


fot. PKP PLK

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.2µg/m3 PM2.5: 29.8µg/m3