Seks impreza na parafii w Dąbrowie Górniczej. Ks. Tomasz Z. pozbawiony funkcji kościelnych

Priest gb76a548c5 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

22 września, 2023

Kuria sosnowiecka wyciągnęła pierwsze konsekwencja w sprawie seks-skandalu na parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Ksiądz Tomasz Z. został pozbawiony wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy i skierowany do zamieszkania poza parafią.

W lokalu zajmowanym przez księdza Tomasza Z. na terenie parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (bazylika) miało dojść do seks-imprezy. Gazeta Wyborcza informowała o udziale męskiej prostytutki, ale na ten moment nieoficjalnie wiadomo o tym, że w zabawie miało uczestniczyć trzech duchownych.

Impreza została zorganizowana w mieszkaniu księdza Tomasza Z., redaktora sosnowieckiego dodatku do katolickiego tygodnika "Niedziela". Podczas "zabawy" jedna osoba miała stracić przytomność - według doniesień Faktu uczestnicy imprezy brali leki na potencję. Na miejsce wezwano ratowników medycznych, ale ostatecznie nie zostali wpuszczeni do środka. Musiała interweniować policja.

Sprawą zajmuje się prokuratura, która prowadzi śledztwo pod kątem nieudzielenia pomocy osobie znajdującej się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej (do której należy parafia Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej) potwierdził , że proboszcz parafii poinformował pisemnie Kurię Diecezjalną w Sosnowcu o „interwencji pogotowia i policji" w mieszkaniu jednego z księży. - Ksiądz Biskup jest na bieżąco informowany o wynikach pracy Komisji. Po zakończeniu jej prac i ustaleniu okoliczności zdarzenia, Ksiądz Biskup podejmie stosowne kroki przewidziane prawem kanonicznym - informował ks. Przemysław Lech.

Gospodarz imprezy traci stanowiska

Jak informuje kuria, komisja działa i przesłuchała już  wszystkie osoby duchowne, które mogły mieć wiedzę na temat. - Ksiądz, który mieszkał w budynku, twierdzi, że żadna inna osoba duchowna nie przebywała tam w czasie zdarzenia. Pozostałe dwie osoby duchowne zeznały, że nie mają żadnej wiedzy na temat uczestników wydarzenia - komentuje rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej. Dodaje, że komisja zwróciła się do pogotowia, policji i prokuratury, żeby określić czy faktycznie nikogo więcej nie było w mieszkaniu podczas interwencji służb.

- Te dane są niezbędne Komisji, a także biskupowi diecezjalnemu dla wykonania jego władzy utrzymania dyscypliny kościelnej, a przede wszystkim ukarania sprawców zgorszenia. Prawo kościelne przewiduje dla osób duchownych, które dopuściły się tego rodzaju występków najbardziej srogie kary, aż do wydalenia ze stanu duchownego włącznie. (kan. 1395) - dodaje kuria.

Wyciągnięte zostały pierwsze konsekwencje. Jak informuje portal Wirtualne Media, ks. Tomasz Z. nie jest już redaktorem sosnowieckiej Niedzieli. Natomiast biskup pozbawił duchownego wszystkich urzędów i funkcji kościelnych do czasu wyjaśnienia sprawy. Ksiądz Tomasz Z. został skierowany do zamieszkania poza parafią.

- Kuria Diecezjalna w Sosnowcu deklaruje, że działając z poszanowaniem obowiązującego prawa, zrobi wszystko co jest w jej zasięgu, aby sprawę wyjaśnić, a winnych surowo ukarać. Zapewniamy również, że Wspólnota Kościoła i opinia publiczna będzie informowana o postępach dochodzenia aż – jak ufamy – do pełnego wyjaśnienia sprawy - dodaje ks. Przemysław Lech, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej. 

Podpalenie drzwi bazyliki

W czwartek późnym wieczorem doszło do podpalenia bocznych drzwi bazyliki parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej.  Policja zatrzymała 38-letniego mężczyznę, który przebywał w pobliżu i próbował uciec z miejsca podpalenia. 

- Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu. Podczas rozmowy z mundurowymi mężczyzna przyznał, że podpalił drzwi bazyliki. Mężczyzna został zatrzymany do wytrzeźwienia w policyjnym areszcie - komentuje policja. 

fot. ilustracyjne pixabay

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 36.3µg/m3 PM2.5: 31.2µg/m3