Sejm przyjął "Lex Czarnek". Andrzej Duda podpisze ustawę?

Lexczarneksejm

Redakcja

9 lutego 2022

Sejm odrzuciłł uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o oświacie. Tym samym "Lex Czarnek" może wejść w życie. Potrzebny jest jeszcze podpis prezydenta Polski.

13 stycznia Sejm przegłosował nowelizację prawa oświatowego, czyli "Lex Czarnek". Propozycja ministra edukacji i nauki przewiduje wzmocnienie pozycji kuratora oświaty w zarządzaniu szkołami. Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, wówczas dyrektorzy szkół będą musieli konsultować z kuratorem wszystkie dodatkowe zajęcia oraz inne aktywności prowadzone przez organizacje z poza szkoły (oprócz instytucji harcerskich). Będzie musiał przedstawić dokładny plan działania, konspekt zajęć i materiały. Inną ważną zmianą jest wpływ kuratora na zwolnienie dyrektora szkoły. Minister Czarnek tłumaczył, że zmiany w przepisach zezwolą na ochronienie dzieci przed niewłaściwymi zajęciami i wpływami. Ponadto twierdzi, że to rodzice lub dorośli uczniowie będą mogli w końcu decydować o tym, co dzieje się w szkole.

Część oświaty i samorządowców (którzy zarządzają szkołami) są innego zdania. Tydzień przed głosowaniem odbyły się protesty w całej Polsce. Przeciwnicy "Lex Czarnek" twierdzą, że nowe prawo odbierze autonomię nauczania i da władzy narzędzie do ideologizowania młodzieży na swój sposób. 

Ostatecznie Sejm za pierwszym razem przyjął "Lex Czarnek". 227 posłów było "za", 214 było "przeciw". Projekt poparli posłowie Zjednoczonej Prawicy, dwóch posłów Kukiz'15, Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler oraz czterech posłów Porozumienia Gowina, którzy później tłumaczyli, że pomylili się i swój błąd naprawią, jeżeli projekt wróci z Senatu.

To właśnie Senat zajął się "Lex Czarnek" w piątek, 4 lutego. Senackie komisje Nauki, Edukacji i Sportu oraz Obrony Narodowej wniosły o odrzucenie nowelizacji. Po burzliwej dyskusji Senat zdecydował o odrzuceniu "Lex Czarnek" bez poprawek. Za odrzuceniem głosowało 51 senatorów, przeciw było 45, jedna osoba wstrzymała się od głosu. "Lex Czarnek" wróciło do Sejmu, który w środę 9 lutego zajął się projektem ustawy. 

Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy. Tempo procedowania było błyskawiczne. Za odrzuceniem uchwały Senatu głosowało 233 posłów, 220 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu.

Teraz projekt trafi na biurko prezydenta Polski. Andrzej Duda może podpisać ustawę, zgłosić ją do Trybunału Konstytucyjnego lub ją zawetować. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3