Pierwsza tężnia solankowa w Dąbrowie Górniczej nabiera kształtu

20220208 008 pl dg strzemieszyce w stacyjna budowa tezni solankowej

Redakcja

9 lutego 2022

Przy ul. Stacyjnej w Dąbowie Górniczej kończy się montaż wysokiej na prawie 7 m altany. To znak, że budowa pierwszej w mieście tężni solankowej powoli zmierza do finału.

Ciekawostka: altana powstała bez użycia wkrętów. Konstrukcję zmontowaliśmy w tradycyjny sposób przy użyciu kołków bukowych

odkreśla Paweł Januchta z firmy Trzecia Przestrzeń, której miasto zleciło budowę tężni solankowej w pobliżu stacji kolejowej w Strzemieszycach.

Wysoka na 6,75 m altana została wykonana z drzewa modrzewiowego. Do skończenia jest jeszcze dach, który po deskowaniu zostanie pokryty gontem bitumicznym.

Pośrodku altany powstaje słup, który zostanie obłożony tarniną. U podnóża wylejemy jeszcze misę, do której ze słupa ociekać będzie solanka”

objaśnia Paweł Januchta.

Montaż altany to jeden z ostatnich etapów inwestycji. Na wstępie rozpoczętych w ostatnim kwartale zeszłego roku prac wymieniono m.in. grunt do głębokości 2,1 m. Zabudowano także mogący pomieścić 10 m sześć. solanki zbiornik oraz filtr, który będzie oczyszczał wracającą do zbiornika solankę.

Przed wykonawcą jeszcze prace brukarskie: kostką zostanie wyłożone koło, na którym została ulokowana altana. Później teren inwestycji zostanie doprowadzony do ładu, a dwie alejki na skwerze zostaną wysypane grysem. Całość zwieńczy montaż ławek i koszy na śmieci.

Projekt strzemieszyckiej tężni przygotowała katowicka pracownia Axis Architekci.

Skończy się budowa tężni, zacznie się budowa tunelu

O wartej ponad 512 tys. zł budowie tężni w tym konkretnym miejscu zdecydowali mieszkańcy podczas ostatniej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego.

Inwestycja jest częścią koncepcji wypracowanej wcześniej podczas konsultacji społecznych. Zakłada ona, że w rejonie ulicy Stacyjnej powstanie pełna zieleni przestrzeń o charakterze rekreacyjnym. W efekcie park w pobliżu stacji ponownie ma się stać główną i reprezentacyjną częścią Strzemieszyc.

Kolejną inwestycją w tym miejscu – zaplanowaną przez miasto wspólnie z PKP – będzie budowa tunelu pieszo-rowerowego pod torami, który połączy obie części dzielnicy. W minionym tygodniu radni zgodzili się, by w latach 2022-2023 przekazać na inwestycję 4 836 991,87 zł. Pozwoli to podpisać umowę z wykonawcą, który inwestycję zrealizuje w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

 

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.6µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3