Sasin chce odbudować przemysł stalowy. Jedna z inwestycji będzie w Rudzie Śląskiej

F Zu Tbl XXEA Agu MB

Redakcja

10 sierpnia 2022

Wicepremier i minister aktywów Jacek Sasin spotkał się wczoraj w Katowicach z przedstawicielami Węglokoksu, żeby rozmawiać o odbudowie polskiego przemysłu stalowego. Jedną z inwestycji ma być warta 5 mld zł stalownia w Rudzie Śląskiej. Węglokoks planuje oddanie jej do 2027 roku.

Jacek Sasin przyjechał wczoraj na Śląsk aby rozmawiać o odbudowie przemysłu stalowego. Jak podkreślił, w wyniku pandemii oraz wojny w Ukrainie stal staje się produktem deficytowym, w szczególności przez to, że Unia w znacznej mierze stal importowała. Cała Europa jest importerem stali, ponieważ polityka europejska była taka, żeby produkcję stali - energochłonną, emisyjną - z Europy wypychać, przemieszczać poza granice UE - ocenił wicepremier Sasin. 

Minister Aktywów Państwowych uczestniczył we wtorek w Katowicach w prezentacji projektu Węglokoksu. Wcześniej w Rudzie Śląskiej spotkał się z reprezentantami załogi należących do Grupy Węglokoksu spółek związanych z Hutą Pokój. Według projektu spółki, nowa stalownia ma powstać właśnie w Rudzie Śląskiej na terenie dawnej stalowni konwektorowej. Ma ona spełniać wszystkie normy unijne i być zeroemisyjna. Ona da polskiemu rynkowi milion ton stali rocznie - to będzie bardzo wyraźna poprawa na rynku stali. Jesteśmy zdecydowani, żeby te działania kontynuować i żeby polski przemysł stalowy - ten, który jest w rękach państwa - został odbudowany - mówił Jacek Sasin. 

W prezentacji projektu projektu uczestniczył także poseł PiS Marek Wesoły, kandydujący w przedterminowych wyborach na prezydenta Rudy Śląskiej z własnego komitetu. Ocenił on, że ta inwestycja może dać miastu ponad 2 tyś. miejsc pracy. Tereny dawnej Huty Pokój mają szansę na przemysłowe odrodzenie się (...). Szacuje się, że w pełni działająca stalownia daje ok. 2-2,5 tys. miejsc pracy. Dla Rudy Śląskiej to absolutnie strategiczna sprawa - zaznaczył kandydat na prezydenta Rudy Śląskiej. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.2µg/m3 PM2.5: 15.5µg/m3