Samorządowcy GZM apelują do PGNiG o zmianę cen zakupionego gazu

Flame g578cd89e0 1920

Redakcja

4 kwietnia 2023

Wyrażamy swój stanowczy sprzeciw wobec wysokich cen gazu oraz braku możliwości ich waloryzacji w zawartych wcześniej kontraktach - czytamy w apelu samorządowców GZM, którzy chcą zmian cen zakupionego gazu. 

Podczas ostatniej sesji Zgromadzenia GZM prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie wystosowali apel do PGNiG. Samorządowcy 41 gmin GZM żądają waloryzacji cen w zawartych wcześniej kontraktach. Apel został przesłany na ręce Premiera, do Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz do spółki PGNiG.

Samorządowcy wskazują na to, że zakontraktowany wcześniej gaz jest nawet trzykrotnie droższy w stosunku do aktualnych cen gazu. Ceny gazu zakontraktowane na obecny rok w wyniku postępowania przetargowego są dla części naszych jednostek nawet trzykrotnie wyższe niż te obowiązujące w bieżących cennikach spółki PGNiG S.A. Podmioty te nie świadczą usług komercyjnych, tylko zaspokajają istotne potrzeby naszych mieszkańców. Narażając te podmioty na niepotrzebnie ponoszone, wyższe koszty, w rzeczywistości ogranicza się prawo mieszkańców do korzystania z ich usług - czytamy w apelu.

GZM chce tańszego gazu

 Gminy należące GZM zakupiły gaz jako wspólna grupa zakupowa, co w praktyce miało oznaczać niższe koszty dla pojedynczych gmin. Jednak nagły spadek cen gazu po uspokojeniu się rynku spowodował, że GZM przepłaca za ten surowiec.Na wspólny zakup zdecydowaliśmy się korzystając z podobnych doświadczeń ze wspólnych zakupów energii elektrycznej. Daje nam to korzyści wynikające z efektu skali oraz możliwy do uzyskania efekt synergii. Wspólne zakupy dla gmin tworzących GZM i ich jednostek organizujemy od 2019 roku. Pozyskane w ten sposób oszczędności pozwalają nam realizować ważne dla naszych mieszkańców cele (...) apelujemy o podjęcie szybkich i zdecydowanych działań, które doprowadzą do waloryzacji zawartych wcześniej kontraktów do poziomu wynikającego z obecnych cen na rynku paliw - dodaje zgromadzenie GZM w apelu. 

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego w 2022 roku, samorządy zawarły umowy na dostawę gazu na rok 2023 ze stawką wynoszącą 89,923 gr/kWh netto. W porównaniu do obecnego cennika PGNiG S.A., gdzie stawka ta wynosi 35,356 gr/kWh netto, Gminy i ich jednostki ponoszą niewspółmiernie wysokie koszty w stosunku do aktualnych cen rynkowych.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.9µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3