Rzecznik MZ: przypadki koronawirusa potwierdzone na Śląsku dotyczą stricte rodzin górników

People 5091581 1920

Redakcja

3 czerwca 2020

78 przypadków koronawirusa potwierdzonych w środę na Śląsku dotyczy stricte rodzin górników - poinfomował rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że poza tym regionem nie ma w Polsce innych nowych ognisk.

Rzecznik MZ podkreślił na konferencji prasowej, że wszystkie te przypadki "dotyczą stricte rodzin górników i pochodzą z wymazów przeprowadzanych na Śląsku w 60 wymazobusach". Poinformował, że od wczoraj trwają badania w kopalni Zofiówka, dzisiaj ruszą badania w kopalni Ziemowit, a jutro w kopalni Marcel. W dwóch ostatnich - podał Andrusiewicz - "mamy kilka i kilkanaście przypadków zakażenia, stąd decyzja o przetestowaniu wszystkich osób tam pracujących". Z kolei w Zofiówce, jak dodał, łącznie potwierdzono już ponad 500 przypadków.

"Do końca tego tygodnia zamierzamy przetestować około 14 tys. górników ze wszystkich tych trzech kopalni" - powiedział Andrusiewicz. Jak również podkreślił, poza Śląskiem nie ma żadnych nowych ognisk zachorowań.

Czytaj także: NSZZ „Solidarność: KWK Rydułtowy: Wracamy do 5 dni pracy, czekamy na informacje w sprawie przyszłości kopalń

Zauważył jednocześnie, że liczba odnotowanych osób, które wyzdrowiały, przekroczyła liczbę chorujących. I dodał, że gdyby nie Śląsk, to tendencja zachorowań byłaby spadkowa w całym kraju. (PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3