Rząd przeznaczy 120 mln złotych na stadion Ruchu Chorzów

Morawieckiruchchorzow
Kastelik

Szymon Kastelik

26 kwietnia 2023

Prezydent Chorzowa Andrzej Kotala poinformował, że w rozmowie z premierem Mateuszem Morawieckim padła deklaracja sfinansowania przez rząd budowy stadionu Ruchu Chorzów. Miasto ma otrzymać nawet 120 mln złotych. 

Przypomnijmy, że na sesji Rady Miasta Chorzów prezes Ruchu Chorzów Seweryn Siemianowski poinformował, że minister sportu Kamil Bortniczuk zadeklarował możliwość dofinansowania budowy nowego stadionu przez rząd. Taką samą deklarację otrzymał Szymon Michałek od premiera Mateusza Morawieckiego. 

6 kwietnia prezydent Chorzowa Andrzej Kotala spotkał się z prezesem Ruchu i przewodniczącym Rady Nadzorczej Spółki Marcinem Mańką. Kotala obiecał, że jeżeli rządowe wsparcie "stanie się faktem", to miasto ruszy z budową nowego stadionu.

Premier obiecuje 120 mln złotych

26 kwietnia podczas wizyty na Górnym Śląsku Mateusz Morawiecki spotkał się z Andrzejem Kotalą. Jak informuje prezydent Chorzowa Szef rządu zapewnił o wsparciu ze środków rządowych budowy stadionu dla Ruchu Chorzów.

- Mówimy o dotacji na poziomie 120 mln zł jeszcze w tym roku. Teraz rozmowy z Kamilem Bortniczukiem. Ruszamy z harmonogramem i zabezpieczeniem pozostałej kwoty - napisał na Twitterze Andrzej Kotala. 

120 mln złotych to około 50 procent potrzebnej kwoty na budowę nowego stadionu. Drugie tyle ma zapewnić miasto, a środki na tę inwestycję miałyby zostać zabezpieczone w budżetach na 2024 i 2025 rok. 

Ruch Chorzów bezdomny

Niebiescy od początku rundy wiosennej rozgrywają swoje mecze w Gliwicach. Stadion przy Cichej aktualnie nie ma sztucznego oświetlenie i nie spełnia norm licencyjnych nawet na 1. Ligę.

Na kolejny sezon (Ruch ma szansę na powrót do Ekstraklasy), Niebiescy zadeklarowali dwa obiekty do komisji licencyjnej: stadion w Gliwicach oraz Stadion Śląski. W sprawie warunków rozgrywania meczów w Kotle Czarownic trwają jeszcze rozmowy. 

- W ocenie Klubu złożone dokumenty wypełniają stawiane przez Podręcznik Licencyjny kryteria sportowe, prawne, finansowe, administracyjne i odpowiedzialności społecznej. W zakresie kryteriów infrastrukturalnych, w oparciu o deklaracje i trwające ustalenia pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego a Miastem Chorzów, do wniosku licencyjnego zgłoszony został – jako obiekt macierzysty – Stadion Śląski w Chorzowie. Pomiędzy stronami trwają szczegółowe rozmowy zmierzające do zawarcia stosownej umowy najmu. Ponadto, jako obiekt zastępczy, zgłoszony został Stadion Miejski w Gliwicach - informował Ruch Chorzów. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.0µg/m3 PM2.5: 2.7µg/m3