Rząd chce zmienić zasady "wakacji kredytowych" na 2024. Decyzja zależy od nowego Sejmu

Zlotowki

Redakcja

25 października, 2023

"Stara" Rada Ministrów, jeszcze przed oddaniem władzy, przygotowała projekt ustawy "nowych" wakacji kredytowych na 2024 roku. Rząd zakłada zmianę kryteriów dla spłacających większe kredyty. 

Rząd Mateusza Morawieckiego jeszcze przed oddaniem władzy przygotował dla nowego Sejmu projekt ustawy dot. wakacji kredytowych na 2024 roku. To co najważniejsze ma zostać, czyli zawieszenie spłaty w jednym miesiącu w jednym kwartale. W sumie 4 miesiące w 2024 roku. 

Ale jak zapowiedział minister Waldemar Buda, nowy projekt zakłada zmiany w porównaniu do wakacji kredytowych z bieżącego roku.  Ograniczony został katalog osób, które są uprawnione do skorzystania z zawieszenia spłaty.

Możliwość zawieszenie spłaty w 2024 roku będą mieli kredytobiorcy, których kwota kapitału udzielonego kredytu była nie wyższa niż 400 tys. zł. W przypadku, gdy kwota będzie wyższa niż 400 tys. zł, ale nie wyższa niż 800 tys. zł, zawieszenie spłaty kredytu będzie uzależnione od dodatkowego warunku – koszt obsługi kredytu (rata kapitałowa i odsetkowa) będzie musiał przekroczyć 50 proc. dochodu gospodarstwa domowego. W takim przypadku, osoba składająca wniosek o wakacje kredytowe powinna wziąć pod uwagę średni miesięczny dochód z okresu 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku.

Wakacje kredytowe w 2024 r. będą dotyczyć kredytów hipotecznych w złotych polskich, zawartych przed 1 lipca 2022 r.

Projekt ustawy trafi już do nowego Sejmu, który zbierze się po raz pierwszy w listopadzie. 

  Poprzedni artykuł

  Następny artykuł

  -1 o

  katowice

  Cóż... Bywało lepiej.

  PM10: 32.4µg/m3 PM2.5: 26.3µg/m3