Rząd chce przeznaczyć 11,5 mld złotych na dodatek węglowy

Premeirpggwegiel
Kastelik

Szymon Kastelik

19 lipca, 2022

Stało się to, o czym informowaliśmy we wtorek rano. Rząd przyjął projekt ustawy o dodatku węglowym. Ale nie każdy będzie mógł skorzystać z tej pomocy, jeżeli nowe przepisy wejdą w życie.

Rząd dostrzegł, że przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta ustawa   dnia 7 lipca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw ma wady. Przede wszystkim składy nie chciały zgodzić się z zejściem z ceny węgla, żeby ich klienci mogli liczyć na dopłatę. Dlatego w poniedziałkowy wieczór w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt ustawy. Zakłada on jednorazowy dodatek do zakupu węgla w wysokości 3 tysięcy złotych.

We wtorek Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o dodatku węglowym. Rząd informuje, że chce przeznaczyć na to aż 11,5 miliarda złotych. Projekt trafi teraz do Sejmu.

Jeżeli ustawa wejdzie w życie bez zmian, będzie trzeba spełnić szczegółowe warunki:

  • Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
  • Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
  • Dodatek węglowy będzie powiązany z gospodarstwem domowym. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców.
    • Wniosek o dodatek węglowy składany będzie do gminy. Będzie to można zrobić do 30 listopada 2022 r.
    • Gmina będzie mieć maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.
    • Dodatek przyznawany będzie za pomocą informacji, bez konieczności wydawania decyzji administracyjnej.
    • Informacje przedstawione we wniosku trzeba będzie składać pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
    • Narzędziem weryfikacji spełnienia warunków uzyskania dodatku węglowego, będzie uzyskanie przez dostępu do danych zawartych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
  • Dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie także uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu.

powiązane artykuły:

TDP Gliwice PEC 1
Wiadomości 4 sierpnia, 2022

"Rząd wmawia nam, że nie będzie podwyżek, a samorządy, teraz podpisują nowe umowy w których cena prą

Radiator g838c87aa2 1920
Lokalne 11 sierpnia, 2022

Od 1 września 2022 r. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. wprowadza zmianę taryfy dla ci

Hgtgdscvgtre
Wiadomości 12 sierpnia, 2022

Prezydent RP podpisał ustawę o dodatku węglowym, który wesprze gospodarstwa domowe, których głównym

Coal g0477febfa 1920
Lokalne 17 sierpnia, 2022

W związku z podpisaniem Przez Prezydenta RP i opublikowaniem 11 sierpnia 2022 roku w Dzienniku Ustaw

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.2µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3