
W pierwszy weekend grudnia rusza szósta edycja Śląskiego Festiwalu Nauki! Wydarzenie popularnonaukowe powraca do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. W poprzednich latach ŚFN przyciągał regularnie tysiące zainteresowanych osób. W tym roku przygotowano dwie specjalne strefy: węgla i kosmosu.
Rektor Uniwersytetu Śląskiego o zbliżającym się Śląskim Festiwalu Nauki 2022:
Śląski Festiwal Nauki wraca do swojej standardowej formuły. Dwa dni wystaw, prezentacji, debat i wykładów dla wszystkich w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Szósta edycja jednego z największych naukowych wydarzeń w Polsce odbędzie się w dniach 3-5 grudnia 2022 roku.
Wszystko rozpocznie się 3 grudnia od gali w Planetarium Śląskim, które po renowacji jest Śląskim Parkiem Nauki. Następnie ŚFN przeniesie się do MCK-u. W poprzednich dwóch latach festiwal odbył się w wolnej formie wykładów online oraz na zewnątrz, nad katowicką Rawą. Wszystko z powodu pandemii. Jednak w tym roku każdy chętny będzie mógł znów obcować z nauką w pełni.
Organizatorzy przygotują specjalne strefy i wystawy. Zaprosili ponad stu gości związanych ze światem nauki i nie tylko. Nowością na tegorocznej edycji festiwalu będzie "strefa węgla" oraz projekt związany ze współpracą z Europejską Agencją Kosmiczną.
6. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego (współgospodarze), a także Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
Poprzednie edycje to 500 000 odbiorców online i na miejscu wydarzeń festiwalowych, 1179 prelegentów, 898 stanowisk pokazowych, 889 wykładów, 575 warsztatów, 500 wystaw oraz 152 gości specjalnych. Wystawy pobijały również rekordy odwiedzających MCK podczas jednego wydarzenia.