Rudzka OSP otrzymała sprzęt do ratownictwa komunikacyjnego

fot. UM Ruda Śląska

Redakcja

1 stycznia, 2023

Ochotnicza Straż Pożarna w Rudzie Śląskiej doposażona została w sprzęt do ratownictwa komunikacyjnego, potrzebny przy wezwaniach do kolizji i wypadków drogowych. Zakup sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Dotacja wyniosła 56,5 tys. złotych, resztę dołożyło Miasto.

Dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej zakupiono podpory stabilizacyjne, zestaw 2 poduszek pneumatycznych z rozdzielaczem i reduktorem, agregat prądotwórczy 3 fazowy, 230V, o mocy min. 7,0 kVA, obuwie specjalne strażackie i mundury specjalne. Wartość zakupionego sprzętu wyniosła 57,5 tys. złotych. Prawie w całości sfinansowano go ze środków Funduszu Sprawiedliwości, który rozporządza pieniędzmi pochodzącymi od sprawców przestępstw, a zasądzanymi przez sądy.

– Miasto złożyło wniosek o zakup wyposażenia i urządzeń ratownictwa, które są niezbędne do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu wypadku – mówi Roman Dymek, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

Początki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej sięgają drugiej połowy XIX w. Po zmianach politycznych i rozwiązaniu w latach 90-tych, jednostka została reaktywowana w 2006 roku. Jej szeregi stanowią strażnicy - ochotnicy, którzy swoje zadania wykonują społecznie. Trzeba podkreślić, że celem ochotniczych straży pożarnych jest nie tylko zwalczanie klęsk żywiołowych, pożarów czy wypadków. OSP prowadzi również działalność edukacyjną, zabezpiecza imprezy masowe, działa na rzecz ochrony środowiska i organizuje różne przedsięwzięcia skierowane do dzieci i młodzieży.

Rudzka jednostka OSP liczy obecnie ponad 90 członków z czego 30 strażaków ochotników odbyło podstawowe szkolenie pożarnicze. Średnio co roku strażacy ratownicy odnotowują około 100 wyjazdów do różnych zdarzeń

– Nigdy nie odmówiliśmy pomocy i wsparcia, dlatego przekazany nam dzisiaj sprzęt na pewno bardzo się przyda – podsumowuje Adrian Tomas, prezes rudzkiej OSP.
fot. UM Ruda Śląska

powiązane artykuły:

dotacje dla żłobków w rudzie śląskiej
Wiadomości 16 grudnia, 2022

Rada Miasta w Rudzie Śląskiej podjęła wczoraj, (15 grudnia br.) podczas sesji, decyzję o przyznan

Ukraina dziecko
Lokalne 21 grudnia, 2022

Unia Europejska przekaże 232 tys. zł dla wsparcia uczniów z Ukrainy w Rudzie Śląskiej. Fundusze m

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 31.0µg/m3 PM2.5: 25.2µg/m3