Ruda Śląska - wybory przedterminowe na prezydenta. Komentarze polityków

Csm csm csm IMG 20220713 122225 7ec1e324dd f913d77ede c787fa008e

Redakcja

12 września, 2022

Za nami pierwszy etap wyborów przedterminowych na prezydenta Rudy Śląskiej. Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer zmierzą się ze sobą w bezpośrednim starciu.

Wybory w Rudzie Śląskiej nie wzbudziły jakieś ogólnopolskiej, gorącej dyskusji. Nie był to na pewno drugi Rzeszów. Potwierdza to postawa liderów politycznych z opozycji, którzy tak naprawdę oficjalnie nie wyrazili żadnej opinii i poparcia. Swoje stanowiska wyrażały wojewódzkie lub lokalne struktury partyjne, pojedynczy parlamentarzyści z regionu lub samorządowcy. Jedynie Jarosław Kaczyński niespodziewanie z mównicy przy Nowogrodzkiej w Warszawie poparł Marka Wesołego. 

Ostatecznie do drugiej tury weszli byli zastępcy zmarłej nagle pani prezydent Grażyny Dziedzic: Michał Pierończyk i Krzysztof Mejer. Ich wynik pokazuje, że gdyby opozycja parlamentarna dogadała się w sprawie wspólnego kandydata, wówczas wybory zakończyłyby się po pierwszej turze. 

- Brawo Ruda Śląska, Polska się budzi - Dariusz Joński, poseł KO.

- W wyborach prezydenckich w Rudzie Śląskiej kandydat PiS prowadził w sondażach, ale nawet nie wejdzie do drugiej tury - Piotr Szumlewicz, działacz społeczny. 

- Kandydat PiS dostał łomot w przedterminowych wyborach prezydenckich w Rudzie Śląskiej i nie wszedł do 2 tury - europoseł Łukasz Kohut.

- Ogromny szacunek i gratulacje dla mieszkańców i mieszkanek Rudy Śląskiej za niewskazanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich kandydata ksenofobicznego PiSu. To Państwa sukces, ale także Śląska! - Maciej Kopiec, poseł Lewicy.

- W kontekście Rudy Śląskiej warto pamiętać, że w 2019 roku Mateusz Morawiecki startował z okręgu Katowickiego (w tym okręgu jest też Ruda Śląska) po to, żeby na Śląsku wygrywał PiS. Wyszło jak z Polskim Ładem - Jan Strzeżek, rzecznik KP Porozumienie Gowina.

Głos zabrał również Janusz Korwin-Mikke, którego komitet jego kandydatki nie potrafił zebrać 3 tysięcy podpisów. - Gdy WCzc.Jarosław Kaczyński poparł p.Marka Wesołego oświadczyłem, że to ruina całego planu; najwyraźniej prezes JK genialnym taktykiem BYŁ. Ale tryumfującą lewicową opozycję ostrzegam, że na Śląsku PiS zawsze miało znacznie niższe poparcie, niż w całej Polsce... - napisał na Twitterze.

Do wyborów odniósł się były lider PO, Grzegorz Schetyna - To dobry znak przed wyborami parlamentarnymi i motywacja do pracy i współpracy opozycji.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.5µg/m3 PM2.5: 15.0µg/m3