Rozpoczęto zazielenianie Katowice Airport

Archiclima lotnisko pyrzowice

Redakcja

30 października, 2023

Realizacja zielonej inwestycji na terenie Portu Lotniczego Katowice wkracza w kolejną fazę. 6 października 2023 r. Górnośląskie Towarzystwa Lotnicze SA podpisało umowę z generalnym wykonawcą tej inwestycji, spółką Probuild Services z Myszkowa. Podwykonawcą odpowiedzialnym za zieleń jest katowicka spółka Calla.

Adaptacja otoczenia Portu Lotniczego Katowice prowadzona jest w ramach projektu LIFE Archiclima. Projekt ten jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w programie LIFE oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a realizowany przez konsorcjum - Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA, Investeko SA, Investeko Serwis i Europejskie Forum Odpowiedzialności Ekologicznej. 

W mijającym roku opracowana została koncepcja i projekt zmian, który dotyczy w szczególności nieprzepuszczalnych nawierzchni utwardzonych znajdujących się bezpośrednio przed terminalami pasażerskimi. W ich miejsce pojawią się ogrody deszczowe i łąki nawiązujące do składu gatunkowego terenów okalających lotnisko. Zabieg ten pozwoli na retencję wód opadowych w miejscu opadu. Dodatkowo poprawi się wilgotność, czystość i temperatura powietrza, co wpłynie na zwiększenie komfortu użytkowania przez ludzi. Poprawa warunków siedliskowych wspomoże różnorodność biologiczną w powrocie do stanu sprzed założenia portu lotniczego. Przed Terminalem C powstanie zielona ściana z pnączy. Zastosowane rozwiązania oparte na przyrodzie (ang. nature-based solutions) mają na celu zwiększenie rezyliencji (odporności) na zmiany klimatu w obliczu nasilających się ryzyk np. fal upałów czy deszczy nawalnych. Dzięki retencji, obniżeniu stresu termicznego i wzrostowi bioróżnorodności, zwiększone zostanie bezpieczeństwo i komfort pasażerów.

Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A., dostrzega zalety jakie niesie przyroda dla osób podróżujących z i do Katowice Airport:

- Od wielu lat przygotowując projekty inwestycyjne w Katowice Airport zwracamy uwagę na kwestie związane z ochroną środowiska. W najbliższych latach temu zagadnieniu poświęcimy jeszcze większą uwagę, dlatego nawiązaliśmy współpracę ze spółką Investeko. Chcemy, żeby przestrzeń przed infrastrukturą terminalową pyrzowickiego lotniska była jeszcze przyjaźniejsza dla pasażerów i optymalnie przygotowana na gwałtowane zjawiska atmosferyczne, stąd decyzja o zmianie jej aranżacji przy wykorzystaniu rozwiązań opartych na przyrodzie.
Wdrażanie rozwiązań opartych na przyrodzie ma potwierdzony dobroczynny wpływ na zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan ludzi poprzez m.in. lepszą jakość powietrza, redukcję miejskich wysp ciepła, zwiększenie ilości miejsc relaksu, wypoczynku, spotkań towarzyskich i różnorodnych aktywności – mówi Łukasz Łapiński, manager projektu LIFE Archiclima. 

W dobie powszechnej „betonozy”, Archiclima reprezentuje podejście całkowicie odwrotne. To wielowymiarowy program przywracania natury i wprowadzania życia tam, gdzie dzisiaj ich najbardziej brakuje. Działania w tym zakresie są pozytywnie postrzegane przez mieszkańców miast, użytkowników obiektów i świadomych konsumentów. Znacząco wzmacniają wizerunek firm, które stosują je w swoich przestrzeniach. Tę ideę obrazują słowa „NATURA WIE LEPIEJ”.


powiązane artykuły:

2023 10 25 rozklad zima 2023 2024 z katowice airport
Lokalne 25 października, 2023

Od ostatniej niedzieli października (29 października) rusza zimowy rozkład lotów na lotnisku w Py

2023 10 11 statystyki pasażerskie katowice airport wrzesień 2023
Turystyka 11 października, 2023

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA – spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Kato

2023 10 05 wizz air poleci z katowice airport do jordanii i belgii
Wiadomości 5 października, 2023

Linia lotnicza Wizz Air zapowiedziała, że w grudniu 2023 roku zacznie latać z Katowice Airport na

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 61.1µg/m3 PM2.5: 54.7µg/m3