Rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych w Mysłowicach. To największa farma fotowoltaiczna w Polsce

Wrzesien 6

Redakcja

3 października, 2022

Rusza najważniejszy etap w budowie największej farmy fotowoltaicznej w Polsce, którą zajmuje się Tauron. W Mysłowicach rozpoczął się montaż paneli fotowoltaicznych.

Farma Mysłowice została zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Inwestycja realizowana jest dwuetapowo: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.

Jednym z warunków realizacji celów Zielonego Zwrotu TAURONA jest rozbudowa mocy farm fotowoltaicznych. Do 2025 roku planujemy zwiększyć moce w fotowoltaice do 700 MW, a w 2030 roku chcemy dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW - wyjaśnia Paweł Szczeszekprezes zarządu TAURON Polska Energia. 

- Trwa etap faktycznej realizacji budowy. Montowane są konstrukcje stalowe – stoły fotowoltaiczne, których docelowo będzie 4266. Rozpoczęliśmy już także montaż paneli, każdy o mocy 450 Wp. Zakontraktowano większość dostaw i usług. Jeszcze w tym roku ruszy bodowa głównego punktu odbioru wraz z przyłączem do sieci dystrybucyjnej - mówi Andrzej Kaczmarek, prezes zarządu TAURON Inwestycje. 

Prace nad farmą rozpoczęły się w lipcu bieżącego roku. Plan zakłada zainstalowanie ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych. Ich łączna powierzchnia wyniesie 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej. Farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych. To roczne zapotrzebowanie na energię 50-tysięcznego miasta.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.4µg/m3 PM2.5: 27.2µg/m3