
Zakończyła się 5. edycja rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Nagroda dla najlepszego rowerzysty w Polsce, w rywalizacji miast wśród panów, przypadła Piekarzaninowi, Kazmierzowi Musze! Na swoim koncie ma 8301 przejechanych kilometrów. Piekary Śląskie w rywalizacji miast zajęły 24. miejsce z 1211 punktami na koncie i 63 184,75 przejechanymi kilometrami.
Konferencja oraz uroczystość podsumowująca rywalizację odbyła się 6 lipca br. w Teatrze Kameralnym w Bydgoszczy. Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski wręczył Puchary, nagrody oraz upominki od sponsorów dla zwycięskich gmin, miast i najlepszych rowerzystów w Polsce!
Zwycięzca, Kazimierz Mucha z Piekar Śląskich, emerytowany górnik, wykręcił w czerwcu 8301 km.
– Wstawałem codziennie o czwartej. Jadłem śniadanie i wsiadałem na rower. Nie było zmiłuj się, trzeba było kręcić. Obiad w domu zjadłem może ze cztery razy w ciągu tego miesiąca, jadałem po drodze. Miałem swoją pętlę, na której zwykle jeździłem. Na rowerze spędzałem czas do 23.00, potem szybka kolacja i to samo następnego dnia – opowiada.
Najlepsze miasta otrzymały stacje do naprawiania rowerów, a rowerzyści wyróżnienia.
Podczas konferencji podsumowującej odbyły się panele dyskusyjne na tematy pozyskiwania pieniędzy na drogi dla rowerów oraz organizacji imprez rowerowych.
Wyniki ROWEROWEJ STOLICY POLSKI 2023:
GMINY:
1. miejsce – Gmina Otyń
2. miejsce – Gmina Łysomice
3. miejsce – Gmina Kolsko
KOBIETY:
1. miejsce – Bogusława Mogielniska
2. miejsce – Iwona Wieluńska
3. miejsce – Lucyna Jaroć
MĘŻCZYŹNI:
1. miejsce – Witosław Szczepankiewicz
2. miejsce – Marek Kwieciński
3. miejsce – Krzysztof Fechner
MIASTA:
Miasta od 50 do 65 tys. mieszkańców
1. miejsce – Biała Podlaska
2. miejsce – Puławy
3. miejsce – Gniezno
Miasta od 65 do 100 tys. mieszkańców
1. miejsce Nowy Sącz
Miasta od 100 do 200 tys. mieszkańców
1. miejsce Gorzów Wielkopolski
Miasta powyżej 200 tys. mieszkańców
1. miejsce Metropolia Bydgoszcz
KOBIETY:
1. miejsce – Bogusława Mogielnicka
2. miejsce – Urszula Awerczuk
3. miejsce – Mariola Krzywicka
MĘŻCZYŹNI:
1. miejsce – Kazimierz Mucha
2. miejsce – Mirosław Łobodziński
3. miejsce – Michał Kaczyński
W rywalizacji udział wzięło: GMINY:– Ilość użytkowników rywalizacji gmin: 110 46– Łączna ilość treningów w rywalizacji gmin: 111 803 (tylko ze statusem accepted)– Łączna ilość kilometrów w rywalizacji gmin: 2 539 332.07 km MIASTA:– Ilość aktywnych użytkowników rywalizacji miast: 52 000– Łączna ilość treningów w rywalizacji miast: 551 498 (tylko ze statusem accepted)– Łączna ilość kilometrów w rywalizacji miast: 10 546 328.81 km Miasto Piekary Śląskie zajęło 24. lokatę z ilością 1211 punktów i 63 184,75 przejechanych kilometrów.