Rok 2023 będzie rokiem Wojciecha Korfantego. PiS, KO i PL 2050 zagłosowali za

117998439 3338598629511695 753741530841545022 n 1

Redakcja

25 lipca, 2022

W 2023 roku przypada 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. Z tej okazji Sejm przyjął poselski projekt uchwały w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego.

Wniosek o poselskim projekcie uchwały w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego złożyło Prawo i Sprawiedliwość za pośrednictwem Komisji Kultury i Środków Przekazu.

- Wojciech Korfanty doświadczył wielu niesprawiedliwości: od przymusowej emigracji do pobytu w więzieniu. Zawsze wierzył w Polskę, dla której poświęcił całe swoje życie – zgodnie z przesłaniem: »Jedną tylko wypowiadam prośbę do ludu śląskiego, a mianowicie, by został wierny swym zasadom chrześcijańskim i swemu przywiązaniu do Polski«. Niech pamięć o tym wspaniałym człowieku – Ślązaku, Polaku i Europejczyku – będzie zawsze żywa oraz niech stanowi on wzór dla nas i przyszłych pokoleń. W uznaniu wielkich zasług Wojciecha Korfantego i w związku z 100. rocznicą powrotu Górnego Śląska do Polski Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego - argumentował w Sejmie poseł PiS, Jacek Świat. 

Podczas dyskusji nad uchwałą Wojciech Król w imieniu Koalicji Obywatelskiej potwierdził, że KO zagłosują za tym projektem. - Wspomniałem, że nie ma na Śląsku miasta, które nie uczciłoby pamięci Wojciecha Korfantego. Na Śląsku to postać wyjątkowej miary, to człowiek z marmuru, człowiek z żelaza, człowiek z nadziei - mówił na sejmowej mównicy. Poseł Maciej Kopiec z Lewicy zauważył, że dla Ślązaków postać Wojciecha Korfantego jest co najmniej kontrowersyjna - Mimo brakującego pytania referendum wygrały Niemcy. Wojciech Korfanty postanowił tę niekorzystną dla Polski, ale jednak demokratycznie rozstrzygniętą kwestię, rozwiązać siłowo, zbrojnie, wszczynając niewypowiedzianą wojnę polsko-niemiecką. To wojna, w której brat zabijał brata, której efektem było 1,5 mln uchodźców po obu stronach nowej, sztucznej granicy. Wojna, która już na zawsze podzieliła śląskie serca. Rozlew krwi nigdy nie jest powodem do chwały, dlatego Korfanty do dziś w oczach Ślązaków jest postacią kontrowersyjną - powiedział Kopiec.

Michał Gramatyka z Polski 2050 stwierdził, ze dla Ślązaków ważniejsze jest oficjalne nadanie statusu języka śląskiego - Rozumiem w 100% chęć uczczenia 100-lecia powrotu części Górnego Śląska do Polski, realizacji tego wielkiego snu Wojciecha Korfantego i jemu podobnych piewców polskości na Śląsku. Ale Ślązakom, Polakom Ślązakom bardziej pewnie spodobało się uznanie ślonskiej godki za język regionalny albo postulowany przez jeden z lokalnych portali remont 100 śląskich zabytków po to, żeby uczcić 100 lat polskiego Śląska, żeby uszanować Śląsk, Ślązaków, Polaków Ślązaków i tych Ślązaków, którzy Polakami się nie czują, bo i przecież tacy są, żeby pokazać, jak gigantyczną rolę odegrał nasz region w budowaniu nowej, wolnej, niepodległej Polski - komentował w Sejmie Gramatyka. 

O język śląski przy okazji dyskusji o Korfantym pytali m.in. Monika Rosa i Marek Rutka. 

Następnego dnia doszło do głosowania nad projektem uchwały. Sejm zdecydował o tym, że 2023 rok będzie rokiem upamiętnienia Wojciecha Korfantego z okazji jego 150. rocznicy urodzin. Za - 425, przeciw - 1 , Wstrzymało się - 8, Nie głosowało - 26 

Sprzeciwił się Maciej Kopiec, a sześciu kolejnych posłów Lewicy wstrzymało się od głosu. Wspólnie za zagłosowali posłowie PiS, KO, Koalicji Polskiej, Polski 2050. Jeden Konfederata (Dobromir Sośnierz) wstrzymał się od głosu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.6µg/m3 PM2.5: 17.6µg/m3