Rezygnujemy z imprez i wyjazdów sylwestrowych? Inflacja zatrzymuje nas w domach

New years eve g8f7349901 1920

Redakcja

21 grudnia 2022

Jak przywitamy Nowy Rok? Na pewno skromniej. Powodem szalejąca inflacja, ale też zagrania właścicieli hoteli, którzy podwyższyli drastycznie ceny na okres świąteczno-noworoczny. 

Eksperci multiporównywarki rankomat.pl sprawdzili, jak inflacja wpłynęła na plany Polaków, a także jak w okresie od 30 września do 8 grudnia wzrastały ceny noclegów w kilku popularnych kierunkach sylwestrowych. Pod lupę wzięte zostały wyjazdy typu city break i urlopy narciarskie, tak za granicą, jak w Polsce oraz podróże egzotyczne.

-Aż 63 % Polaków powita Nowy Rok bez hucznych imprez i wyjazdów. Z badania przeprowadzanego na zlecenie rankomat.pl wynika, że 34% ankietowanych nie ma zamiaru świętować Sylwestra na płatnych zabawach czy wyjazdach. 29% badanych zamierza w ogóle zrezygnować z wcześniejszych planów - informują eksperci rankomat.pl.

15% Polaków stawia na oszczędności i zmienia plany na tańsze. Co dziesiąta osoba nie wie, czy inflacja wpłynie na świętowanie Nowego Roku. Tylko 12% badanych nie ma zamiaru rezygnować z planów dotyczących zabaw czy wyjazdów.

- 40% Polaków planuje wydać na zabawy i wyjazdy związane ze świętowaniem Nowego Roku mniej niż 500 zł – tak wynika z badań przeprowadzanych przez rankomat.pl. Niemal co dziesiąty respondent w ogóle nie ma zamiaru płacić za świętowanie.

Ile chcemy przeznaczyć na sylwestrową zabawę? 25% badanych nie wie, jaką kwotę przeznaczy na obchody sylwestra. 26% Polaków planuje wydać na zabawy i podróże w okolicach Nowego Roku więcej niż 500 zł, z czego 14% zamierza zmieścić się w przedziale od 500 zł do 1 000 zł, a 5% zamknie się w kwocie do 2 000 zł. Tylko 7% badanych przeznaczy na obchody sylwestra więcej pieniędzy – 4% ma zamiar wydać od 2 000 zł do maksymalnie 5 000 zł, a 3% chce przekroczyć kwotę 5 000 zł.

Na okres świąteczno-noworoczny drastyczne wzrastają ceny wynajmu pokoi hotelowych lub nawet pomieszczeń w prywatnych kwaterach lub skromnych pensjonatach. To często zniechęca wielu do zwiedzania m.in. naszych Beskidów. Co ciekawe, nawet tygodniowy wyjazd do cieplejszej Barcelony na Sylwestra może być tańszy niż kilka dni spędzonych w polskich górach.

- We Wrocławiu, od 30 września 2022 roku do 24 listopada, cena wynajmu za pokój dwuosobowy w opcji ze śniadaniem nie wzrosła o więcej niż 200 zł. Od 02 grudnia do końca pierwszego tygodnia tego miesiąca cena pokoju w hotelu o takim samym standardzie podniosła się o 285 zł. Wzrost cen od końca września, do początku grudnia 2022 roku w przypadku rodzimych górskich miejscowości jest znacznie bardziej zauważalny. Największy wahania zostały zanotowane w Białce Tatrzańskiej. Cena wynajmu pokoju w hotelu trzygwiazdkowym dla dwóch osób 8 grudnia (8 519 zł) była wyższa od kwoty z 30 września (4 200 zł) o 102% - dodają eksperci rankomat.pl/

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

27 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3