W czeskiej Stonawie zginęło 12 górników z Polski. Oddano im cześć

Stonawa

Redakcja

21 grudnia, 2022

Dyrektor Biura Wojewody Elżbieta Sołtysek w imieniu wojewody śląskiego złożyła we wtorek wieniec pod pomnikiem upamiętniającym górników, którzy zginęli w wyniku wybuchu metanu w kopalni ČSM w Stonawie. Do tragicznej katastrofy doszło 20 grudnia 2018 roku.

Dyrektor Sołtysek i Konsul Generalny RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz oddali cześć tragicznie zmarłym górnikom. w kopalni ČSM-Północ w czeskiej Stonawie zginęło 12 górników z Polski (większość pochodziła z województwa śląskiego).

Do tragedii doszło 20 grudnia 2018 roku. O godzinie 17:16 na poziomie 800 wybuchł metan. W rejonie zagrożenia pracowało 23 górników. Jeszcze tego samego dnia ratownikom (w tym ratownikom z CSRG w Bytomiu) udało się dotrzeć do 10 rannych osób i jednej ofiary. Następnego dnia warunki panujące w miejscu zdarzenia pogarszały się z każdą chwilą. Ratownicy nie mieli czym oddychać. Istniało ryzyko kolejnych wybuchów. Podjęto decyzję o budowaniu tam w celu odizolowania rejonu, w którym nadal szalał też pożar. Podczas prac ratownicy natknęli się na kolejne trzy ciała zmarłych górników.

Akcję ratowniczą wznowiono w kwietniu 2019 roku. Od 23 kwietnia do 12 maja 2019 roku wywieziono na powierzchnię cała pozostałych 9 górników. Potrzebne były badania DNA w celu ich identyfikacji. W sumie zginęło 13 górników, w tym 12 z Polski. Byli to pracownicy przedsiębiorstwa Alpex i pochodzili w większości z województwa śląskiego, ale również z województw kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego

fot. Śląski Urząd Wojewódzki

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Słaba jakość powietrza!

PM10: 75.0µg/m3 PM2.5: 67.3µg/m3