Ponad 100 pustostanów w Siemianowicach Śląskich do remontu. Zdewastowane lokale dostaną drugie życie

pixabay.com

Katarzyna Kulyk

21 stycznia, 2023

Ponad 100 lokali z zasobu mieszkaniowego gminy, których stan techniczny uniemożliwia zasiedlenie, zostanie przystosowanych do pełnienia funkcji mieszkalnych.

Obecnie trwają prace remontowe przy 22 pustostanach. Odnawiane budynki zlokalizowane są w większości w centrum, Bytkowie i Bańgowie. Ulice przy których się mieszczą to m.in. Śmiłowskiego, Al. Młodych, Szkolnej, Mickiewicza, Leśnej, Andersa, Krupanka, Deji, Kołłątaja, Żwirki i Wigury, Fabrycznej, Matejki, Piastowskiej, Sobieskiego, Św. Barbary, Krótkiej i Zielonej.

Zakres prac remontowych obejmuje m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej. Przewidziano też remont ścian, sufitów i podłóg, a także wykonanie ogrzewania oraz toalet.

Koszt tej inwestycji wyniesie około 1,1 mln zł i niemal w całości zostanie pokryty ze środków unijnych, które pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. Rozwój mieszkaniowej infrastruktury społecznej miasta Siemianowice Śląskie SORSAL IV (Siemianowicki Obszar Rewitalizacji Społecznej i Aktywności Lokalnej).

Koniec modernizacji zaplanowano na wiosnę 2023 roku. Gotowe lokale zostaną przydzielone osobom oczekującym na mieszkania socjalne. Jak informuje miasto na tym nie koniec.

Wśród kluczowych inwestycji jakie zaplanowano na ten rok jest modernizacja kolejnych pustostanów, których tym razem jest około 80. Dokładny zakres prac modernizacyjnych zostanie ustalony indywidualnie, ze względu na istniejące zróżnicowane uwarunkowania techniczne. 

Przetarg na to zadanie zostanie ogłoszony w marcu bieżącego roku. Zakończenia inwestycji należy spodziewać w 2024 roku. Realizacja przedsięwzięcia będzie możliwa dzięki dofinansowaniu w wysokości 5 mln zł, które gmina Siemianowice Śląskie pozyskała z Rządowego Funduszu Polski Ład na rewitalizację obszarów miejskich.

powiązane artykuły:

House 1407562 1920 01
Lokalne 2 lipca, 2021

Ruszył remont pustostanów zlokalizowanych w budynkach na terenie całego miasta, m. in. w dzielnicach

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 10.5µg/m3 PM2.5: 9.8µg/m3