Regionalne obchody Dnia Krajobrazu. RDOŚ zaprasza na jesienny spacer po Beskidzie Małym

Krajobraz Beskidu Malego 1 Tomasz Gaweda

Redakcja

14 października, 2022

Ustanowiony z polskiej inicjatywy przez Radę Europy Dzień Krajobrazu odbędzie się już 20 października. Z tej okazji Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach 22 października organizuje jesienny spacer po Beskidzie Małym pod przewodnictwem przyrodników i przy wsparciu Nadleśnictwa Bielsko.

Spacer krajobrazowy jest częścią krajowych obchodów organizowanych przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Będzie prowadzić od parkingu na Przełęczy Przebigek szlakiem do szczytu Gaiki i leśnymi ścieżkami drogą powrotną. Regionalne obchody zaplanowane zostały na sobotę 22 października.

"Zgodnie z tradycją organizujemy spacer krajobrazowy i tym razem przeniesiemy się na południe naszego regionu, gdzie będziemy oprowadzać uczestników po Beskidzie Małym - na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego oraz przy granicy obszaru Natura 2000. Spacer będzie okazją do podziwiania górskiego krajobrazu. Dzięki partnerstwu z Nadleśnictwem Bielsko poznamy leśne szlaki, co da sposobność do pełnego doświadczenia krajobrazu" – podkreśla dr Mirosława Mierczyk Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach.

Prowadzący spacer – przyrodnicy z RDOŚ w Katowicach oraz leśnicy opowiedzą o walorach Beskidów i Parku Krajobrazowego, gatunkach roślin i zwierząt, w tym tych chronionych w ramach sąsiadującego obszaru Natura 2000. Trasa spaceru mierzy ok. 4 km, a jej przejście zajmie 1,5 godziny.

Spacer odbędzie się niezależnie od pogody, a udział jest bezpłatny. Dzięki łagodnej trasie w wydarzeniu mogą uczestniczyć zarówno bardziej doświadczeni, jak i początkujący górscy turyści.

Hasłem przewodnim tegorocznego Dnia Krajobrazu jest "Krajobraz: doświadczam w pełni".

Osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenie chęci udziału pod adresem natalia.zapala@katowice.rdos.gov.pl lub telefonicznie +48 420 68 28 do dnia 21 października.

Dzien Krajobrazu 2022 w Beskidzie Malym plakat

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.2µg/m3 PM2.5: 29.2µg/m3