Ratownicy odnaleźli 5 górników z KWK Pniówek

20230909www pniowek znowienie akcji 18
Kastelik

Szymon Kastelik

11 września, 2023

Ratownicy dotarli do 5 z 7 zaginionych górników po wybuchach metanu w KWK Pniówek! To efekt trwającej od pół roku wznowionej akcji poszukiwawczej. 

9 września 2023 roku rozpoczął się kolejny etap akcji w KWK Pniówek. Polegał na zbiciu (połączeniu) nowo wydrążonego wyrobiska - pochylnia N-9 (równoległego do ściany N-6) z chodnikiem nadścianowym N-12, w okolicach miejsca, w którym znajdowało się pięciu z siedmiu zaginionych górników.

Ratownicy musieli przeprowadzić przewietrzanie wyrobisk przez specjalnie wywiercone otwory w czole przodka pochylni N-9.

Odnaleziono 5 górników

11 września Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że ratownikom udało się dotrzeć do 5 z 7 zaginionych górników. 

- Ratownicy odnaleźli 5 z 7 górników zaginionych podczas katastrofy w kwietniu minionego roku. Pięciu górników odnaleziono w chodniku podścianowym N-12 za wlotem do ściany N-6. Ze względu na trudne warunki prowadzonej akcji, transport odnalezionych górników na powierzchnię będzie trwał około doby - informuje JSW.

Niestety nie powiodła się próba wejścia do ściany N-6, w której znajduje się pozostałych dwóch zaginionych górników.  Nie pozwalają na to warunki w ścianie. Po wytransportowaniu odnalezionych górników rejon ściany zostanie ponownie otamowany.

- Aby dotrzeć do miejsca, w którym przebywają dwaj zaginieni górnicy - wydrążona zostanie dodatkowa przecinka (jedna lub dwie) z pochylni N-9 do ściany N-6. Drążenie przecinki oraz przygotowanie do kolejnej akcji może potrwać około miesiąca. Do tej pory w akcji wzięło udział 61 zastępów ratowniczych, w tym 16 zastępów z CSRG - komentuje JSW.

Prawie 1,5 roku akcji w KWK Pniówek

Do tragedii doszło 20 kwietnia 2022 r. o godzinie 0:12 w rejonie ściany N-6 w pokładzie 404/4+405/1 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Pniówek” w Pawłowicach. W trakcie urabiania kombajnem odcinka ściany doszło do pierwszego wybuchu metanu.

Niecałe trzy godziny później jeden z zastępów ratowniczych transportował na noszach odnalezionego górnika sekcyjnego, drugi zastęp wchodził do ściany od strony chodnika N-12, a trzeci przemieszczał się chodnikiem N-11 w kierunku ściany w celu udzielenia pomocy górnikowi kombajniście. Wówczas nastąpił drugi wybuch. W rejonie zagrożenia znalazło się siedem osób.

Następnego dnia nastąpił kolejny wybuch. Kierownik akcji w oparciu o opinię zespołu doradców z udziałem specjalistów podjął decyzję o czasowym wyłączeniu rejonu ściany N-6 z sieci wentylacyjnej przy pomocy tam izolacyjnych o konstrukcji przeciwwybuchowej. Akcja ratunkowa została zakończona 2 maja po odizolowaniu rejonu objętego skutkami wybuchu metanu i pożaru trzema tamami o konstrukcji przeciwwybuchowej.

4 lutego 2023 roku wznowiono akcję ratowniczą. Po pół roku udało się dotrzeć do pierwszych zaginionych górników. Po przetransportowaniu odnalezionej piątki na powierzchnię, lekarz niewątpliwie stwierdzi ich zgon. 

W tragedii w KWK Pniówek zginęło 9 górników, a do dzisiaj zaginionych było 7 górników i ratowników górniczych. Teraz statystyka zmarłych niestety wzrośnie. 

fot. Dawid Lach JSW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.7µg/m3 PM2.5: 3.8µg/m3