Ratownicy górniczy z PGG polecą do Turcji

Ratownik

Redakcja

8 lutego, 2023

Ratownicy górniczy z Polskiej Grupy Górniczej polecą do Turcji. Pomogą w akcji ratowniczej na terenach dotkniętych serią trzęsień ziemi.

W poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię dotknęła seria trzęsień ziemi. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę 7.7, a jego epicentrum według amerykańskiej Narodowej Służby Geologicznej znajdowało się w środkowo-południowej Turcji przy mieście Gaziantep. Wstrząs ten wyczuły też stacje badawcze w Polsce.

Zniszczone zostało tysiące budynków. W środę rano bilans ofiar w Turcji i Syrii wynosił 6,8 tysięcy osób. Według różnych szacunków, mogło zginąć nawet kilkanaście tysięcy osób.

Do Turcji poleciało 70 strażaków z Polski, którzy działają w grupie poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR. W środę Polska Grupa Górnicza poinformowała, że tureckim służbom pomoże 50 ratowników górniczych.

50 ratowników górniczych z kopalń PGG S.A. w porozumieniu z KPRM odlatuje do Turcji. Pomogą w poszukiwaniach osób uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. PGG S.A. udziela im pełnego wsparcia, m.in. udostępnia specjalistyczny sprzęt. Wyloty zaplanowane są na 8 i 9 lutego - informuje PGG.

- Do Turcji ruszają polscy ratownicy górniczy. Skala tragedii jest tak ogromna, że potrzebna jest każda pomoc - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.


fot. PGG


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.4µg/m3 PM2.5: 9.9µg/m3