Ratownicy górniczy i wojskowi medycy wyruszyli do Turcji

Husarturcja

Redakcja

9 lutego, 2023

Z lotniska w Pyrzowicach do Turcji odleciała rządowym samolotem pierwsza grupa ratowników górniczych i członków wojskowego personelu medycznego, którzy pomogą w akcji ratowniczej w Turcji. 

W środę, 8 lutego ponad 60 osób wyleciało z lotniska w Pyrzowicach do Turcji. To ratownicy górniczy z Polskiej Grupy Górniczej oraz personel medyczny m.in. z Wojskowego Szpitala Polowego z Wrocławia.

Dołączą do polskiej ciężkiej grupy poszukiwawcza-ratowniczej HUSAR Polskiej Straży Pożarnej, która od poniedziałku działa w Turcji. Polskim strażakom udało się uratować co najmniej 10 osób, w tym dzieci.

Osobnym samolotem z katowickiego lotniska do Turcji poleciał sprzęt ratowników górniczych i wojskowego personelu medycznego. Ratownicy z PGG nie mają doświadczenia w działaniu na terenie dotkniętym trzęsieniem ziemi. Ale poruszanie się w gruzach zawalonych budynków przypomina akcje ratownicze w zawalonych po tąpnięciach i wybuchach chodnikach kopalnianych. 

W poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię dotknęła seria trzęsień ziemi. Najsilniejszy wstrząs miał magnitudę 7.7, a jego epicentrum według amerykańskiej Narodowej Służby Geologicznej znajdowało się w środkowo-południowej Turcji przy mieście Gaziantep. Wstrząs ten wyczuły też stacje badawcze w Polsce.

Zniszczone zostało tysiące budynków. Bilans ofiar w Turcji i Syrii to już ponad 10 tysięcy osób. Jeszcze więcej jest rannych. Według wstępnych szacunków nawet kilkaset tysięcy osób straciło dach nad głową.  

fot. PSP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 7.2µg/m3