RAFAKO żąda od fundacji Rydzyka 25,5 mln złotych!

Muzeumrydzyk
Kastelik

Szymon Kastelik

19 stycznia, 2024

RAFAKO żąda od fundacji ojca Tadeusza Rydzyka ponad 25 mln złotych. Według spółki są to pieniądze z tytułu należnego wynagrodzenia wybudowania Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

W 2018 roku ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński podpisał z fundacją Lux Veritatis (należącą do ojca Rydzyka) umowę na utworzenie Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Koszt inwestycji miał wynieść ponad 200 mln złotych, a całość pokryć miała strona rządowa.

W 2019 roku RAFAKO wygrało przetarg na budowę muzeum, chociaż nie specjalizowało się w tego typu inwestycjach. Jednak w kolejnych latach okazało się, że koszty budowy tylko wzrastają (RAFAKO korzystało z podwykonawców), co tylko powiększało problemu raciborskiej spółki, która aktualnie znajduje się na skraju upadku.

W październiku 2023 roku tuż przed wyborami RAFAKO podpisało ugodę z Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. Nowa umowa zwiększała wartość kontraktu o kilkanaście mln złotych i umożliwiła oficjalne otwarcie obiektu (w którym uczestniczył Piotr Glinski). Jednocześnie zarządca muzeum zgłosiła do RAFAKO listę usterek i (jak informuje spółka) wstrzymała wypłatę dodatkowych pieniędzy wynikających z ugody. 

RAFAKO żąda milionów od fundacji Rydzyka

17 stycznia 2024 roku RAFAKO poinformowało, że odstępuje od umowy na budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, którym zarządza Fundacja Lux Veritatis. Jednocześnie żąda od fundacji ojca Rydzyka 25,5 mln złotych z tytułu całości przysługującego spółce wynagrodzenia z umowy.

Jako główny powód Spółka podaje całkowity brak współdziałania a wręcz utrudnianie przez Inwestora wykonania umowy oraz ugody - informuje RAFAKO, które dodaje, iż zarząd spółki analizuje podstawy do złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przez osoby związane z inwestycją.

Według spółki, lista usterek była wątpliwa i nie przeszkadzała w otwarciu muzeum. RAFAKO jednak zobowiązało się do ich usunięcia i przesunięcia terminu wypłaty za odbiór końcowy. - RAFAKO w dobrej wierze opracowało również szczegółowy harmonogram dalszych prac. Jednak po ogłoszeniu wyniku wyborów do parlamentu Fundacja Lux Veritatis (Światło Prawdy) o. Tadeusza Rydzyka przestała całkowicie współpracować z Rafako, a wręcz zaczęła utrudniać realizację zobowiązań, które ta w interesie fundacji na siebie przyjęła - czytamy w komunikacie RAFAKO.

- Mimo, że RAFAKO zrobiło w interesie fundacji znacznie więcej niż było zobowiązane a może i więcej niż powinno to po ogłoszeniu wyniku wyborów do parlamentu inwestor przestał z nami współpracować. Na teren budowy nie są wpuszczani nasi pracownicy w celu realizacji Planu Naprawczego polegającego na usuwaniu drobnych nieistotnych usterek, zdarza się, że zamawiający nie przyjmuje od nas korespondencji twierdząc, że została zniszczona, płaci uprzywilejowanym podwykonawcom bez naszej wiedzy i niezgodnie z zasadami zawartych umów, nie przyjmuje harmonogramu prac oraz co najważniejsze nie reguluje naszych faktur. Co ciekawe, z naszych informacji wynika, że w pierwszej kolejności są wypłacane niezgodnie z umową środki firmie budowlanej, co do której są wątpliwości związane z zawyżaniem przez nią cen rynkowych w celu nieuzasadnionego zwiększania swojego wynagrodzeniakomentuje Robert Kuraszkiewicz, Prezes RAFAKO.

Muzeum PiT, fot. Danuta Matloch / Ministerstwo Kultury

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.0µg/m3 PM2.5: 1.9µg/m3