Radni zagłosowali za rondem WOŚP w Katowicach-Piotrowicach

Mmorawieckikatowicerondo
Kastelik

Szymon Kastelik

10 stycznia, 2023

W Katowicach będzie rondo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Taką nazwę otrzyma skrzyżowanie w Piotrowicach, które "otwierał" premier Mateusz Morawiecki. 

Skrzyżowanie ulic Kościuszki i Armii Krajowej to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w Katowicach. Przez kilka lat trwała jego przebudowa, która śniła się po nocy wszystkim podróżnym. Z powodu robót w godzinach szczytu samochody, ciężarówki i autobusy stały czasami w godzinnym korku.

Inwestycja miała zakończyć się w połowie 2019 roku, ale prawie cały węzeł został oddany do użytku dopiero pod koniec 2020 roku. W Piotrowicach zbudowano nowe rondo i krótki tunel pod nim. Warto było czekać te kilka lat, ponieważ teraz przejazd tym odcinkiem nawet w godzinach szczytu jest bardzo komfortowy i przede wszystkim bezpieczny.

W kwietniu 2021 roku rondo w Katowicach-Piotrowicach "otwierał" premier Mateusz Morawiecki. Towarzyszył mu prezydent Katowic, Marcin Krupa. Urzędnicy i lokalni politycy nie kryli zdziwienia. Premier (który jest też posłem z Katowic) otwierał węzeł, który został udostępniony kierowcom kilka miesięcy wcześniej.

Do dzisiaj rozwiązania przyjęte przy przebudowie węzła DK 81 z ul. Armii Krajowej sprawdzają się bardzo dobrze. Czasami powstaje mały zator na rondzie, ale to często z winy samych kierowców.

Teraz rondo w Katowicach-Piotrowicach będzie mieć swoją nazwę. Na sesji Rady Miasta Katowic, która odbyła sie10 stycznia, radni przegłosowali projekt uchwały, która nadaje temu skrzyżowaniu nazwę "ronda Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy". Interpelację w tej sprawie do prezydenta miasta pisał radny Adam Lejman-Gąska z KO.

- W związku z brakiem możliwości nazwania ronda powstałego na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Tadeusza Kościuszki rondem „Praw kobiet” (o co wnioskowałem) zwracam się z prośbą, aby to rondo ( na skrzyżowaniu ulic Armii Krajowej i Tadeusza Kościuszki) zostało nazwane Rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ten sposób po pierwsze unikniemy jako miasto konfliktu ze społecznością lokalną, a po drugie gdy ta nazwa będzie już nadana będziemy mogli się pochwalić tym miejscem na całą Polskę. Miejscem przez które dziennie przejeżdża tysiące osób, a nie rondem (bardzo ważnym dla dzielnicy) jednak o znaczeniu lokalnym. Takie działanie wpłynie pozytywnie na wizerunek i promocję Katowic zapewne nie tylko na całą Polskę, ale również wszędzie tam gdzie gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - pisał radny. 

Za zagłosowało 25 radnych. Przeciw było dwóch radnych z klubu Prawa i Sprawiedliwości: Piotr Pietrasz i Krystyna Panek. 

Przebudowa skrzyżowania ul. Kościuszki z ul. Armii Krajowej kosztowała blisko 100 mln złotych. Większość środków pochodziła z unijnej dotacji.

fot. Krystian Maj / KPRP

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3