Akt oskarżenia w sprawie tragicznego wypadku w Glinicy. Dwóch pracowników wypadło z kosza podnośnikowego

48 686793
Kastelik

Szymon Kastelik

10 stycznia 2023

Na drodze krajowej nr 11 w Glinicy ciężarówka zahaczyła o kosz podnośnikowy, z którego wypadło dwóch mężczyzn. W wyniku odniesionych obrażeń zmarli w szpitalu. Prokuratura Rejonowa w Lublińcu skierowała do Sądu Rejonowego w Lublińcu akt oskarżenia przeciwko Maciejowi K. i Piotrowi Ć., dotyczący spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego oraz naruszenia przepisów BHP.

14 grudnia 2021 roku przy DK 11 w Glinicy dwóch mężczyzn wykonywało prace przy naprawie oświetlenia i sygnalizatora. Pojazd roboczy był zaparkowany poza jezdnią, a pracownicy znajdowali się w koszu podnośnikowym nad jezdnią. Przed godziną 11:00 samochód ciężarowy, kierowany przez Macieja K., zawadził kosz, co spowodowało wypadnięcie mężczyzn z kosza i ich upadek na drogę. Pracownicy zmarli w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń.

Opinia biegłych wykazała, że przyczyną zdarzenia było przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez kierującego samochodem ciężarowym Macieja K. i nie zachowanie przez niego należytej ostrożności w sytuacji zauważenia pojazdu, który pracował przy infrastrukturze drogowej. - Ponadto biegli stwierdzili, że prace były wykonywane z naruszeniem przepisów BHP, gdyż nie wygrodzono terenu robót poprzez wyłączenie pasa ruchu. Pokrzywdzeni nie korzystali także z środków ochrony osobistej w postaci hełmów ochronnych i szelek bezpieczeństwa - informuje Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Kierowca Maciej K. usłyszał zarzut spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego. Kierowca nie przyznał się do winy. Był przekonany, iż przejedzie pod koszem, w którym znajdowali się robotnicy. - Ponadto prokurator przedstawił zarzut kierownikowi robót Piotrowi Ć., który dotyczy narażenia pracowników na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia poprzez niedopełnienie obowiązków w zakresie BHP oraz nieumyślnego spowodowania ich śmieci. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Piotr Ć. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa i odmówił złożenia wyjaśnień - dodaje prokurator Ozimek. 

Przestępstwo spowodowania śmiertelnego wypadku drogowego jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Przestępstwo nieumyślnego spowodowania śmierci oraz przestępstwo niedopełnienia obowiązków w zakresie BHP są odpowiednio zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 i do 3 lat.

Maciej K. i Piotr Ć. nie byli w przeszłości karani. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.5µg/m3 PM2.5: 10.9µg/m3