
Jeden z najstarszych kompleksów skoczni narciarskich działających do dziś to zespół obiektów na zboczu góry Skalite. Możliwe, że w następnym sezonie Szczyrk zadebiutuje w Pucharze Świata.
Plotki i propozycje sprzed kilku miesięcy najprawdopodobniej znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. W następnych sezonie Pucharu Świata w skokach narciarskich będziemy świadkami pierwszego "polskiego turnieju". Do skoczni w Wiśle i Zakopanym dołączy skocznia Skalite w Szczyrku.
Jak informuje portal skijumping.pl, w proponowanym kalendarzu Pucharu Świata mężczyzn wpisano pięć zawodów w Polsce. Miałyby zostać zorganizowane w ramach małego turnieju. Takie cykle z dodatkowymi nagrodami to już stały element rywalizacji skoczków. Pierwszym i najstarszym (starszym niż Puchar Świata) jest oczywiście Turniej Czterech Skoczni. Kiedyś odbywała się również rywalizacja ze cyklu Turnieju Nordyckiego. Dzisiaj tygodniowa rywalizacja w Norwegii przed końcem sezonu nazywa się Raw Air. Również ostatni weekend w Planicy ma swoją nazwę - Planica 7.
Do tego grona od następnego sezonu ma dołączyć polski turniej, który rozpocznie się po Turnieju Czterech Skoczni. 13 i 14 stycznia 2024 roku skoczkowie powalczą w Wiśle w konkursie duetów i w normalnym konkursie nocnym. Następnie w środę 17 stycznia FIS proponuje nocny konkurs w Szczyrku na skoczni Skalite HS 104. Kolejny weekend to Zakopane i legendarna Wielka Krokiew (konkurs drużynowy i indywidualny).
W Szczyrku skoki narciarskie to już tradycja!
Pierwsza skocznia narciarska na zboczu góry Skalite powstała w latach 30-tych ubiegłego wieku. 14 lutego 1937 odbył się na niej pierwszy konkurs. Wówczas skoczkowie osiągali na niej odległości w okolicach 40 metrów. Po drugiej wojnie światowej skocznia przeszła pierwszą modernizację, dzięki czemu można było na niej skakać nawet 70 metrów. Pierwszy rekord po remoncie wynosił 63,5 metra i należał do Antoniego Wieczorka.
Od 1958 roku aż do 1989 na największym obiekcie rozgrywano Puchar Beskidów. Brali w nim udział najlepsi skoczkowie - głównie z państw bloku wschodniego. Z czasem powstały też dwie mniejsze skocznie, a w 2008 roku przeprowadzono kolejną modernizację. Aktualnie kompleks tworzą trzy obiekty: K40, K70 oraz K95. Na tej ostatniej regularnie odbywają się zawody krajowe, a nawet międzynarodowe (np. Puchar FIS). Teraz Szczyrk ma szansę pojawić się w kalendarzu Pucharu Świata.