Przedstawiciele CPK nie chcą spotkania z mieszkańcami? Nagłe zaproszenie do konsultacji on-line

DSC 0250
Kastelik

Szymon Kastelik

9 lutego, 2022

Mieszkańcy gmin z województwa śląskiego, przez które przebiegają warianty trasy szybkiej kolei do CPK, mieli spotkać się z przedstawicielami projektu i wyrazić im prosto w twarz swoje oburzenie. Do spotkań jednak nie doszło.

Cztery warianty trasy linii kolejowej 170 mogą być powodem wyburzenia wielu domów, reorganizacji miast i wsi oraz dewastacji natury. Mieszkańcy Górnego Śląska sprzeciwiają się budowie linii szybkiej kolei od Katowic do granicy państwa, która w założeniu ma być częścią infrastruktury Centralnego Portu Komunikacyjnego. Pod koniec stycznia w tej sprawie protestowali mieszkańcy m.in. Czerwionki-Leszczyn i Mikołowa. We wtorek, 8 listopada, w Piotrowicach manifestowali mieszkańcy Katowic, których wpierali protestujący z Mikołowa, Wyr, Łazisk Górnych i Palowic. Planowane są kolejne protesty. 

Za warianty tras odpowiedzialna jest spółka Egis Poland. To właśnie z przedstawicielami tej firmy oraz CPK miały odbyć się spotkania we wszystkich gminach, przez które może przebiegać trasa linii 170. Spotkań nie było, ponieważ zostały odwołane przez Egis Poland i CPK. Powód? Rosnąca liczna dziennych zakażeń COVID-19. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się od osoby zaangażowanej w walkę z tym pomysłem, że to była raczej ucieczka. Spotkania planowane były z udziałem lokalnych społeczności, które na co dzień mają ze sobą kontakt. Wydarzenia miały przebiegać w surowym rygorze sanitarnym. Dlatego szansa na zakażenie byłaby taka sama lub mniejsza w porównaniu do sklepów, galerii handlowych czy restauracji.

Egis Poland i CPK po kilku dniach zmienili jednak zdanie i zdecydowali się na spotkanie informacyjne w formie.... on-line. Gmina Wyry otrzymała informację o tym 8 lutego, zaś spotkanie zaplanowano na... 10 lutego. - Jesteśmy oburzeni, że informacja wpłynęła do nas tak późno, zaledwie dwa dni przed planowanym spotkaniem. Uważamy, że jest to działanie niedopuszczalne - komentuje Gmina Wyry. Władze tego samorządu poprosili mieszkańców za pośrednictwem mediów społecznościowych o jak największe nagłośnienie informacji o spotkaniu. O tym samym terminie "rozmowy" poinformowały we wtorek Tychy, 

Egis Poland i CPK zamierzają opowiedzieć mieszkańcom o projekcie za pomocą aplikacji MS Teams. W sieci pojawiły się komentarze krytykujące ten sposób dyskusji o wariantach linii 170. Gmina Wyry zapewnia, że konsultacja on-line nie zastąpi spotkania "na żywo", które odbędzie się najprawdopodobniej w marcu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 21.7µg/m3 PM2.5: 18.0µg/m3