Przedłużenie ul. Korfantego w Częstochowie za 59 mln złotych

68084

Redakcja

20 lipca, 2023

Trwają prace związane z wydłużeniem ul. Korfantego w Częstochowie, która ma został połączona z DK46. Inwestycja pozwoli na alternatywne połączenie miasta z drogą krajową.

Przedłużenie ul. Korfantego w Częstochowie za 59 mln złotych obejmuje:  budowę drogi łączącej ul. Korfantego z ul. Bugajską o długości 1,8 km od skweru Lotników do ul. Bugajskiej, dwóch łącznic o długościach 197 i 234 m oraz przebudowę drogi krajowej DK-46 na długości 345 m. Powstają również nowe wiadukty: kolejowy pod torami relacji Częstochowa – Kielce oraz drogowy w ciągu jednej z łącznic nad ciągiem pieszo–rowerowym.

- Zasadniczy zakres prac to: wykonanie konstrukcji jezdni, poboczy, ciągów pieszo-rowerowych, chodników, zatok autobusowych nowej drogi oraz przebudowywanych dróg towarzyszących, w tym niezbędnych łączników i łącznic. Elementami zadania jest także budowa odwodnienia oraz przebudowa sieci: wodociągowej i gazowej, budowa pełnego oświetlenia drogowego, przebudowa kanalizacji, budowa kanału technologicznego, infrastruktury przystankowej oraz zagospodarowanie zieleni - informuje UM Częstochowa.

Prezydent miasta wizytował miejsce budowy, aby sprawdzić poziom wykonanego zadania. Wykonawca poinformował przedstawicieli samorządu, że zaawansowanie ogółu prac na budowie przekroczyło 50 procent. 

- Na finiszu jest budowa kanalizacji deszczowej, zakończono budowę kanalizacji sanitarnej, trwają przepięcia wodociągu i dwóch gazociągów, trwa budowa obiektu pod torami kolejowymi, na ukończeniu jest budowa przejazdu - tunelu dla rowerzystów i pieszych, ułożona została podbudowa i krawężniki na jezdniach. Trwa przebudowa przejazdu kolejowego, nasypy pod łącznice z ul. Bugajską zostały ułożone w 80%, rozpoczęło się układanie masy bitumicznej na jezdniach i betonowanie zatok. Umowa przewiduje koniec prac jesienią 2024 roku, niewykluczone jednak, że inwestycję uda się oddać do użytku wcześniej - dodaje urząd. 

Koszt inwestycji to 59 mln złotych, 30 mln złotych miasto otrzymało w ramach programu Polski Ład. 

fot. UM Częstochowa

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3